LAJMI I FUNDIT:

Greqia dërgon dy avionë për shuarjen e zjarreve në Shqipëri, ndihmë edhe nga Italia dhe Kroacia

Greqia dërgon dy avionë për shuarjen e zjarreve në Shqipëri, ndihmë edhe nga Italia dhe Kroacia

Greqia ka “lënë pas inatet” dhe i ka ardhur në ndihmë fqinjit të saj, Shqipërisë, e cila po përballet me dy vatra të mëdha zjarri në Dropull dhe Finiq.

Në kuadër të Mekanizmit Evropian të Mbrojtjes Civile, shteti grek ka dërguar dy avionë Canadair për shuarjen e flakëve. Ndihmë ka pasur edhe nga qeveria italiane dhe ajo kroate, për shkak se vatrat e zjarrit vijojnë aktive prej 2 ditësh dhe shuarje e tyre është shumë e vështirë.

“Dy avionë të tipit Canadair sapo nisën ndërhyrjen nga ajri për fikjen e flakëve në Dropull dhe Finiq.


Avionët grekë, vijnë si mbështetje për Shqipërinë përmes Mekanizmit Evropian të Mbrojtjes Civile dhe i bashkohen përpjekjeve të Forcave tona të Armatosura, zjarrfikësve, punonjësve të emergjencave civile dhe strukturave vendore që prej 2 ditësh po luftojnë me flakët atje.

Mirënjohje për gatishmërinë e treguar për të sjellë mjete ajrore edhe qeverisë italiane dhe asaj kroate”, njofton Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Edi Rama “përfshihet” në debatin plazheve, publikon video nga Velipoja me plot pushues

Edi Rama “përfshihet” në debatin plazheve, publikon video nga Velipoja me plot pushues

Lajme
Akademiku serb: Serbia nuk guxon as të mendojë për konflikt në Kosovë, derisa atje është NATO

Akademiku serb: Serbia nuk guxon as të mendojë për konflikt në Kosovë, derisa atje është NATO

Siguri
Inspektorati i Punës në aksion - punëtorët e ndërtimtarisë dhe gratë shtatzëna u gjetën duke punuar përkundër vendimit të MSH-së

Inspektorati i Punës në aksion - punëtorët e ndërtimtarisë dhe gratë shtatzëna u gjetën duke punuar përkundër vendimit të MSH-së

Mirjeta Hajzeraj
Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës

Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës "Condé Nast Traveler"

Lajme
Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Jo temperaturat, por çmimet 'përvëluese' boshatisin plazhet në Shqipëri

Lajme
S’ka sigurime shëndetësore as nga Qeveria Kurti

S’ka sigurime shëndetësore as nga Qeveria Kurti

Lajme
Kalo në kategori