Gremio ka arritur ta kap finalen e Kampionatit Botëror për klube pasi e mposhti në gjysmëfinale Pachucan me rezultat 1-0.

Në anën tjetër Real Madridi mposhti Al Jaziran 2-1 për ta kaluar në finale.

Të shtunën nga ora 18:00 këto dy skuadra do të përballen mes veti.

Klubi brazilian njihet për yjet e shumta që ka pasur në skuadër.

Shumë futbollistë që kanë bërë bujë në Evropë, një pjesë të karrierës e kanë kaluar edhe në këtë klub.

Më i njohuri është Ronaldinho. Braziliani magjik e nisi në klubin brazilian karrierën e tij që ishte e bujshme pastaj me fitore në Ligën e Kampionëve, madje edhe ‘Topin e Artë’.

Nuk mungojnë as emrat e Lucas Leivas, Douglas Costas dhe Felipe Melos. /Telegrafi/

Lucas Leiva

Ronaldinho

Mario Jardel

Douglas Costa

Felipe Melo

Jonas

Rodriguez

Maxi Lopez

Fabio Rochemback

Eduardo Vargas

Ze Roberto