LAJMI I FUNDIT:

Gjyshja dhe gjyshi po divorcohen: Çfarë të bëjmë më pas?

Gjyshja dhe gjyshi po divorcohen: Çfarë të bëjmë më pas?
pixabay

Mos ndërhyni në marrëdhëniet e ish-bashkëshortit tuaj me nipërit dhe mbesat. Nëse ndonjëherë ndërhyni, duhet të jetë vetëm për ta inkurajuar atë që të kalojë më shumë kohë me nipërit e mbesat

Reklama

“Divorci mund të jetë një dukuri relativisht normale, por si t’ua shpjegoni nipërve tuaj se po divorcoheni?” pyet psikologia Susan Newman në Grandparents.com. Ajo thotë se që nga vitet 1960, imazhi i divorcit ka ndryshuar nga diçka tronditëse dhe madje e turpshme në një fakt rutine të jetës. Sot, gjysma e amerikanëve kanë gjyshërit e divorcuar, thotë Merril Silverstein, sociologe në Universitetin e Kalifornisë Jugore, e specializuar në marrëdhëniet familjare dhe midis brezave. Një situatë e ngjashme mund të ndodhë së shpejti në shumë shtete të botës.

Nëse jeni duke u divorcuar dhe tashmë i keni informuar fëmijët tuaj, atëherë është koha që të uleni dhe të bisedoni me nipërit dhe mbesat tuaja. Duhet të ndani me ta faktin se gjyshi dhe gjyshja që kanë njohur gjithmonë dhe kanë qenë gjithmonë bashkë, tani po divorcohen, transmeton Telegrafi.

Meqenëse nipat dhe mbesat tuaja ndoshta tashmë kanë miq me prindër ose gjyshërit të divorcuar, lajmi mund të mos i tronditë tërësisht. Por do të përjetojnë akoma si një tronditje. Dhe sado që mund të tundoheni t’i ngarkoni djalit ose vajzës suaj lajmin, nipërit tuaj meritojnë ta dëgjojnë lajmin drejtpërdrejt nga ju, së shpejti, në praninë e ish-partnerit tuaj.

Çfarë duhet bërë dhe çfarë duhet shmangur?

1. Zgjidhni kohën kur mund të flisni me ta pa u shqetësuar dhe ngadalë, mundësisht të lini disa orë për bisedën.

2. Mos u përpiqni të mbuloni situatën ose të pretendoni se nuk do të ketë ndryshime në jetën e tyre. Fëmijët e dinë kur diçka nuk shkon, si dhe kur nuk jeni të sinqertë me ta.

3. Lërini prindërit e tyre të jenë të pranishëm në dhomë me ju për të treguar solidaritet familjar dhe për të marrë ndihmë për t’iu përgjigjur pyetjeve të tyre të mundshme.

4. Jini të përgatitur që nipërit e mbesat më të mëdha t’ju pyesin për planet tuaja për të hyrë në një marrëdhënie të re. Gjithmonë përgjigjuni atyre me sinqeritet, por mos hyni në detaje që nuk jeni gati t’i diskutoni.

5. Mos e ofendoni (së shpejti ish) bashkëshortin tuaj, sado i zemëruar të jeni me të. Ju keni ende fëmijë dhe nipër së bashku dhe dëshironi të mbani marrëdhënie të mira me ta, ndaj duhet shmangur negativiteti.

6. Mbani nën kontroll emocionet tuaja. Nëse nipërit tuaj ju pyesin nëse jeni të pakënaqur, pranoni që jeni, por mos shprehni pakënaqësi dhe zemërim. Nëse bëhet shumë e vështirë, lëreni djalin ose vajzën tuaj të marrë përsipër bisedën.

pixabay

Çfarë të them? Çfarë mesazhi të dërgoni?

Shpjegimet tuaja duhet të jenë sa më të shkurtra dhe të thjeshta, si dhe të shprehura në një gjuhë të përshtatshme për moshën e nipërve tuaj: “Gjyshërit kanë vendosur të jetojnë të ndarë. Nuk ka faj askush. Ne ju duam shumë dhe do të jemi gjithmonë gjyshërit tuaj. Mund të na telefononi në çdo kohë, ashtu si më parë.”

Nipërit dhe mbesat mund të shqetësohen për humbjen e juve për shkak të divorcit. Pavarësisht nëse e përmendin apo jo, sigurojini se do t’ju shohin të dyve aq shpesh sa më parë, me ndryshimin e vetëm që nuk do t’i vizitoni bashkë. Nëse ish-bashkëshortët po shpërngulen, tregojuni fëmijëve se ata po largohen, kështu që ju do t’i shihni më rrallë. Por ju do të vazhdoni të bëni të gjitha gjërat argëtuese që keni bërë.

Së fundi, pyesni nipërit tuaj nëse kanë ndonjë pyetje për ju dhe përgatituni para kohe për t’iu përgjigjur atyre që kanë më shumë gjasa t’ju pyesin, si p.sh.: Pse po divorcoheni, çfarë do të thotë kjo për mua, a do të ndaheni edhe ti e babi? Kur të përfundoni tregimin, kujtojuni fëmijëve se ata mund t’ju bëjnë pyetje të tjera kur të duan.

Si të vazhdojmë?

Mos ndërhyni në marrëdhëniet e ish-bashkëshortit tuaj me nipërit dhe mbesat. Nëse ndonjëherë ndërhyni, duhet të jetë vetëm për ta inkurajuar atë që të kalojë më shumë kohë me nipërit e mbesat. Gjithashtu, duhet të pranoni gjithmonë ftesa për mbledhje familjare edhe nëse ish-i juaj do të jetë atje. Mendoni se gjërat duhet të jenë sa më normale, të paktën për një pasdite, dhe që fëmijët tuaj të rritur të presin këtë nga ju. Mund të jetë e çuditshme në fillim që jeni në të njëjtat festime, por tashmë do të gjeni mënyra për t’u kënaqur me nipërit dhe mbesat.

Gjëja më e rëndësishme është që lidhja që keni me nipërit tuaj të mbetet e paprekur. Ju do të vazhdoni të jeni të afërmit e tyre të dashur dhe sistemi i mbështetjes rezervë që ata e kanë njohur gjithmonë. Ju do të vazhdoni të bëni petulla që ata pëlqejnë ose të punoni me to në oborr ose të vendosni një enigmë. Duke qëndruar në jetën e tyre, ju përforconi dashurinë e ndërsjellë, inkurajimin dhe entuziazmin për çdo gjë që ata bëjnë. Disa gjëra thjesht nuk ndryshojnë, pavarësisht rrethanave. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Astrologji
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

Stil
Bima që do ta bëjë më të bukur çdo shtëpi, nuk është aspak kërkuese

Bima që do ta bëjë më të bukur çdo shtëpi, nuk është aspak kërkuese

Lule
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
Kalo në kategori