LAJMI I FUNDIT:

Gjykata Ndërkombëtare Penale do të hetojë pretendimet për krime gjatë agresionit rus në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare Penale do të hetojë pretendimet për krime gjatë agresionit rus në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare Penale, do të hap hetimet mbi pretendimet për krime lufte të kryera nga Rusia në Ukrainë.

Reklama

“Ekziston një bazë e mjaftueshme të besohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit që janë kryer në Ukrainë”, tha Karim AA Khan, prokuror, transmeton Telegrafi.

“Qëllimi im është që të kryhen hetime mbi pretendimet për krime që mund të jenë kryer në konfliktin e zhvilluar në territorin e Ukrainës”, tha ndër tjera Khan.

Kujtojmë që Ukraina i kishte bërë thirrje Gjykatës që të fillojë hetimet ndaj Rusisë dhe Putinit, për krimet e kryera në Ukrainë gjatë këtyre pesë ditëve të agresionit në territorin e Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori