LAJMI I FUNDIT:

GJND-ja e konfirmon, mbahen seanca dëgjimore më 7 dhe 8 mars për luftën në Ukrainë

GJND-ja e konfirmon, mbahen seanca dëgjimore më 7 dhe 8 mars për luftën në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, ka njoftuar se do të mbajë dy seanca dëgjimore gjatë javës së ardhshme, pas pretendimeve se Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë.

Reklama

Ky organ nën juridiksionin e Kombeve të Bashkuara, ka konfirmuar sot se gjatë 7 dhe 8 marsit, do të mbajë seanca dëgjimore lidhur me luftën në Ukrainë, transmeton Telegrafi.

Kujtojmë që Ukraina kë kërkuar që Rusia të jap llogari në GJND, për krimet e kryera mbi ukrainasit që nga fillimi i pushtimit të këtij vendi.

Në anën tjetër presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ditë më parë i kërkoi të gjitha organizatave ndërkombëtare që të ndërmarrin masa kundër Vladimir Putinit, i cili me ushtrinë e tij nuk po i kursen civilët në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori