LAJMI I FUNDIT:

Gjësendet në shtëpinë tuaj që janë ‘magnet’ i fshehur për papastërtitë

Gjësendet në shtëpinë tuaj që janë ‘magnet’ i fshehur për papastërtitë
(Foto: Pexels)

Trendet në dizajnin e brendshëm shpesh nuk marrin parasysh prakticitetin afatgjatë të mobileve. Shumë sende shtëpiake të njohura, dekor dhe pajisje, janë një makth për t’u pastruar pasi ato bllokojnë pluhurin, papastërtitë dhe mbeturinat që kontribuojnë në një familje të çrregullt dhe të pistë.

Pastrimi i pluhurit, larja dhe dezinfektimi i plotë kërkon shumë kohë, veçanërisht në familjet me fëmijë dhe kafshë shtëpiake. Nëse nuk u kushtoni vëmendje detajeve, mund të mos e kuptoni se sa të pista janë bërë këto sende sepse nuk duken gjithmonë nga jashtë.

I përdorim çdo ditë dhe nuk jemi të vetëdijshëm se janë plot me baktere
Lexo po ashtu I përdorim çdo ditë dhe nuk jemi të vetëdijshëm se janë plot me baktere

Dorezat e dollapit të kuzhinës

Ka qindra dizajne që transformojnë dollapet standarde në stile moderne, klasike dhe eklektike, ndërsa veçanërisht modelet gjysmërrethore me pamje nga poshtë janë një sfidë për t’u pastruar.

Sa herë që tërhiqni këto doreza, gishtat tuaj lënë pas pak vaj ose papastërti, e cila rritet ngadalë me kalimin e kohës. Meqenëse pjesa e poshtme është e fshehur, ju nuk mund të shihni sa të papastra janë dhe është e lehtë të harroni t’i pastroni . Më shumë stile dekorative kanë edhe gunga dhe gërvishtje të vogla në pjesën e poshtme, duke e bërë edhe më të vështirë pastrimin e të çarave të ngushta.

Mbajtësit e furçave të dhëmbëve

Fondacioni Kombëtar i Sanitarizmit në SHBA-së (NSF) kreu një studim në vitin 2011, i cili zbuloi se mbajtësit e furçave të dhëmbëve ishin artikulli i tretë më kontaminues në shtëpi. Shumë njerëz i ruajnë furçat e dhëmbëve në një mbajtëse dhe me kapak, duke menduar se po bëjnë më të mirën për t’i mbajtur furçat e tyre pa mikrobe.

Nëse i përdorni këto aksesorë për të mbrojtur furçën e dhëmbëve nga bakteret, duhet t’i pastroni gjithashtu. Rekomandohet ta lani mbajtësin me ujë të ngrohtë me sapun dhe ta fshini me një dezinfektues jo toksik të paktën një ose dy herë në javë. Kur e ruani furçën tuaj të dhëmbëve, sigurohuni që ajo të qëndrojë drejt dhe jo kundër furçës së dikujt tjetër, në mënyrë që qimet të mund të thahen lirshëm në ajër. Shoqata Amerikane Dentare (ADA) nuk rekomandon fare përdorimin e kapakut, pasi ambienti i mbyllur është i favorshëm për mikrobet.

Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda
Lexo po ashtu Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda

Jastëkët, batanijet dhe qilimat

Tekstilet me gëzof artificial janë një shtesë luksoze për shtëpitë duke ofruar rehati dhe elegancë në të njëjtën kohë. Këto jastëkë, batanije dhe qilima janë bërë nga një përzierje poliesteri për ta imituar gëzofin e vërtetë të kafshëve. Edhe pse të këndshme në prekje, leshi artificial dhe materialet e stilit të gëzofit, ndoten lehtësisht dhe janë të vështira për t’u pastruar.

Papastërtitë dhe mbeturinat bllokohen lehtësisht në fijet e gjata dhe kur është koha për t’i larë, nuk mund t’i hidhni thjesht në lavatriçe. Larja në makinë dobëson fibrat dhe temperatura e lartë i mbledh ato në një formë të panjohur. /Telegrafi/


Në trend Stil

Më shumë
Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Çfarë të vizitosh
Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Sa katrorë mund të shihni në 11 sekonda? Kontrolloni se si qëndroni me një vëzhgim të shpejtë

Stil

"Gjendja e pritjes": Arsyeja pse ti nuk i përfundon kurrë gjërat në momentin që duhet

Lifestyle
Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Si të pastroni njollat e tepihut me pijen tuaj të preferuar!

Bëje vet
Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

Ushtrim qetësues i frymëmarrjes për gjumë të mirë

Meditim
Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Përse janë kaq të veçantë? Ç’duhet të dish për Peshqit, shenjën më ëndërrimtare të horoskopit!

Astrologji
Kalo në kategori