LAJMI I FUNDIT:

Gjërat që duhet të dinë kultivuesit e bimëve për herë të parë

Gjërat që duhet të dinë kultivuesit e bimëve për herë të parë

Le të fillojmë me bimët që keni humbur gjatë rrugës.

Është një histori që shumë e dinë mirë: Ju bleni një bimë shumë të re, duke e hequr atë larg nga tregu për t’i dhënë asaj shtëpinë e dashur që meriton. Sapo t’i keni vendosur të gjitha në këndin më me dritë të dhomës suaj, gjithçka duket mirë dhe e guximshme, derisa një ditë, nuk do. Papritur, gjethet nuk janë aq të gjelbërta siç ishin dikur, dhe kanë filluar të bien, transmeton Telegrafi.


Ja disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë:

Kuptoni dritën në hapësirën tuaj

Hapi i parë për të ndihmuar bimët tuaja të lulëzojnë është të merrni parasysh cilësinë e dritës në hapësirën tuaj. Ju nuk mund të prisni që një parajsë e zogjve të lulëzojë pa rrezet e diellit direkte, dhe drita shumë e ndritshme do të djegë zambakun tuaj të deri në shkatërrimin e saj. Kështu që filloni duke analizuar kapacitetin e mjedisit tuaj dhe duke zgjedhur një bimë që do të lulëzojë në të. “Nëse nuk jeni i sigurt se çfarë lloji të dritës keni thjesht duke parë-filloni duke kuptuar se në cilën drejtim përballen dritaret tuaja. Mbajeni thjeshtë dhe vendosni, është drita direkte apo indirekte? Atëherë, nëse indirekte, është e ndritshme, e mesme apo e ulët? Pasi ta ngushtoni, do të jetë shumë më e lehtë të zgjidhni llojet më të mira të bimëve për hapësirën tuaj.

Mos ujitni më shumë se ç‘duhet

Ekspertët vunë në dukje mbingarkimin e ujit si një nga gabimet më të zakonshme që çon në një bimë të pakënaqur. Nëntë herë nga 10, është më mirë të jesh nën ujë sesa me  ujë të tepërt. Ju mund të josheni për të ujitur bimët tuaja në një orar të rreptë, por basti më i mirë është të bëni vetëm kur është e nevojshme. Kontrolloni gjithmonë tokën përpara se të ujitet. Nëse është akoma me lagështi, prisni. Një shenjë për një bimë të mbingarkuar me ujë janë gjethet e verdha.

Mbani temperaturën e qëndrueshme.

Ashtu si ne, bimët e shtëpisë shpesh janë më të rehatshme midis 25-30 gradë Celcius. Luhatjet ekstreme të ftohta ose të nxehta në temperaturë mund t’i stresojnë ato. Bëni më të mirën për të shmangur vendosjen e bimëve pranë rreziqeve të temperaturës, si kanalet, radiatorët, dyert e jashtme ose dritaret e hapura, të cilat mund të krijojnë skica të nxehta ose të ftohta të ajrit. /Telegrafi/

 

Në trend Stil

Më shumë
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Lifestyle
Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Këshillë javore
Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Si t’i digjni 1,000 kalori për një orë pa pasur nevojë të shkoni në palestër

Aktivitete sportive
Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Stil
Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

A e dini se...
Kalo në kategori