0Shares

Shkencëtarët amerikanë kanë gjetur organizma të bllokuar në kristale, të cilat mund të jenë të vjetra rreth 50 mijë vjet.

Këto kristale janë gjetur në shpellat meksikane, të cilat janë të njohura për kushte ekstreme.

“Mikrobet e lashtë të mbetur në ‘gjumë’ në shpellë në Naika në veri të Meksikës, kanë arritur të mbijetojnë në sajë të mineraleve të tilla që kanë hekur dhe mangan”, ka thënë Penelope Boston, udhëheqëse e Institutit të Astrobiologjisë të NASA-s. /KP/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)