LAJMI I FUNDIT:

Giorgio Scalvini fiton çmimin si më i miri në Itali nën moshën 21-vjeçare

Giorgio Scalvini fiton çmimin si më i miri në Itali nën moshën 21-vjeçare

Mbrojtësi i Atalantas, Giorgio Scalvini, ka fituar çmimin si futbollisti më i mirë italian nën moshën 21-vjeçare në ceremoninë e “Golden Boy” në Turin.

Fituesit e mëparshëm të këtij çmimi ishin Fabio Miretti në 2022, Roberto Piccoli në 2021 dhe ish-mesfushori i Milanit, Sandro Tonali në 2020.

Scalvini ka pasur një vit të jashtëzakonshëm me klubin dhe kombëtaren duke e fituar pozitën e startuesit tek Atalanta ashtu edhe tek “Azzurri”.

19-vjeçari është paraqitur në 32 ndeshje për Atalantan në sezonin 2022/2023 të cilin klubi italian e mbylli në pozitën e katërt dhe këtë sezon ka luajtur në të gjitha ndeshjet nga minuta e parë, në përjashtim të një rasti.

Përkundër faktit që është shumë i ri në moshë, ai ka qenë kapiten i skuadrës në shtatë raste, ku katër nga këto kanë ardhur në 2023.

Pasi ai ishte i përfshirë në sfidën mes Atalantas dhe Torinos që po luhet sot (e hënë), Scalvini e kishte të pamundur të ishte prezent në ceremoni andaj shefi i klubit e mori çmimin në vend të tij.

“E falenderojë familjen e Giorgios dhe agjentët. Prindërit kanë shfaqur shumë besim tek klubi andaj Scalvini është këtu ku është sot, falë tyre”, ka thënë Percassi./Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Granit Xhaka i mashtroi të gjithë tifozët me festimin që bëri pas golit, reagimi i Xabi Alonsos është bërë viral

Bundesliga
Alma Loki mposht serben Milosevic dhe bëhet kampione e Ballkanit në karate

Alma Loki mposht serben Milosevic dhe bëhet kampione e Ballkanit në karate

Karate
Chelsea bën historinë në Ligën Premier duke shitur biletën më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

Chelsea bën historinë në Ligën Premier duke shitur biletën më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

Premier League
Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Goditja nga distanca, portieri në ‘gjumë’ - Granit Xhaka realizon super gol për Bayer Leverkusenin

Bundesliga
Rrahje masive në NBA, të përfshirë lojtarët e stafi i dy skuadrave

Rrahje masive në NBA, të përfshirë lojtarët e stafi i dy skuadrave

NBA
Man Utd po përgatitet për revolucion në verë, Varane dhe Casemiro dy nga shumë të larguarit

Man Utd po përgatitet për revolucion në verë, Varane dhe Casemiro dy nga shumë të larguarit

Premier League
Kalo në kategori