Pas viteve të kaluara në stolin e Shqipërisë, ku mori një kualifikim historik për Kampionatin Evropian 2016, Gianni De Biasi është gati të fillojë përsëri një aventurë me një kombëtar tjetër, pasi marrëveshja me Kombëtare e Iranit është shumë ngushtë.

Trajneri, 64 vjeç në qershor, në fakt është gjithnjë e më afër marrëveshjes për t’u bërë trajneri i Iranit, pasi shumica e punëve janë kryer.

Federata Iraniane i ka ofruar një kontratë 30-mujore, duke menduar edhe për Kupën e Botës në Katar, shkruan Sky Sports Italia.

Irani ka marrë pjesë në 5 Kupa të Botës dhe është kualifikuar për dy të fundit të luajtur në Brazil dhe Rusi (2014 dhe 2018).  Marrëveshja mes palëve duhet të mbyllet në fund të javës.  

Për De Biasi do të ishte përvoja e dytë në një stol të një ekipi kombëtar.

Në fakt, trajneri drejtoi Shqipërinë nga 2011 deri në 2017, duke çuar në një kualifikim historik për Kampionatin Evropian 2016.  /Telegrafi/