LAJMI I FUNDIT:

Genesis po mendon lansimin e një makine elektrike të vogël luksoze për tregun evropian, që bazohet në konceptin Mint

Genesis po mendon lansimin e një makine elektrike të vogël luksoze për tregun evropian, që bazohet në konceptin Mint

Genesis po mendon të lansojë një makinë elektrike të vogël luksoze për tregun në Evropë bazuar në konceptin Mint, raporton Autocar.

Reklama

Koncepti Mint u prezantua në Auto Show 2019 në New York me dimensione kompakte që e bëjnë atë ideal për tregun evropian, ku makinat më të vogla janë të njohura, transmeton Telegrafi.

Mark Choi, kreu i planifikimit të produktit për Genesis, ka konfirmuar se firma koreano-jugore po shqyrton zgjerimin e modeleve të saj dhe një model më i vogël është duke u studiuar, veçanërisht për tregun evropian.

“Por nuk është një rast i thjeshtë për futjen e modeleve të reja; ne duhet të faktorizojmë rritjen e shitjeve të parashikuara për makinat tona aktuale, ta peshojmë atë kundrejt kapacitetit tonë prodhues dhe më pas të marrim parasysh rritjen e kostos së lëndëve të para dhe të kuptojmë se si kjo ndikon në vendim“, shtoi Choi. /Telegrafi/