LAJMI I FUNDIT:

Gazetarja që u fut në histori, është e para në botë që udhëheq një program informativ dhe ka tatuazh në mjekër

Gazetarja që u fut në histori, është e para në botë që udhëheq një program informativ dhe ka tatuazh në mjekër

Oriini Kaipara ka hyrë në histori si prezantuesja e parë e një programi informativ në “prime time”, me një tatuazh tradicional maork në mjekër (moko kauae).

Në vend të prezantuesve të deritanishme në Neëshub Live, në ekran kësaj radhe u shfaq Oriini Kaipara, duke thënë se i është realizuar ëndrra e kamotshme dhe se shpreson se është e para prej shumë Maorkave që do të jap lajmet me tatuazhin tradicional, transmeton Telegrafi.


“Jam e vetëdijshme që jam gazetarja e parë me tatuazhin maork që jep lajmet e orës 18:00. Gjithmonë për këtë mendoj, çdo hap që e bëjë është po thyej platformën e xhamit. Po thyej akullin për Maorken, por gjithashtu edhe për njerëzit me ngjyrë tjetër të lëkurës. Pavarësisht nëse janë moho kauae apo jo”, tha ajo.

Oriini Kaipara për herë të parë fitoi vëmendjen e masës, kur në nëntor të vitit 2019 u fut si në televizionin e Zelandës së Re si zëvendësim të një prezantuese tjetër. Udhëhoqi programin informativ të pasdites.

Katër vite më parë bëri testin e ADN-së që i tregoi se ajo ka gjak të pastër të Maorkinëve, që është konfirmuar se 98% ka prejardhje maorke.

“Në Zelandën e Re shumë kanë besuar se më nuk ekzistojnë njerëz me gjak të pastër të këtij populli. Rezultatet e analizave të gjakut tim tregojnë se ekziston të paktën një maorke, pavarësisht se shumë mendojnë ndryshe”, tha ajo.

“Besoj se ka shumë të tjerë si unë, thjesht duhet ta bëjnë testin e ADN-së. Të jesh Maork është thjesht mënyrë e jetës. Kam lindur e rritur në këtë botë si maorke ku (gjuha) reo dhe tikianga (tradita) janë në gjakun tonë”, shtoi ajo.

Maorkët përdorin tatuazhet për prezantimin e trashëgimisë familjare dhe statusit shoqëror. Për Maorkët, tatuazhi paraqet një rit kalimi midis një vajzë dhe një gruaje. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Evropa
Rusia po i shtyn të rinjtë ukrainas të nënshkruajnë kontrata për të luftuar kundër Ukrainës

Rusia po i shtyn të rinjtë ukrainas të nënshkruajnë kontrata për të luftuar kundër Ukrainës

Evropa
Kryeministri britanik njofton një formë të re të Shërbimit Kombëtar të detyrueshëm për të rinjtë

Kryeministri britanik njofton një formë të re të Shërbimit Kombëtar të detyrueshëm për të rinjtë

Botë
“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

Azia
Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Azia
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Kalo në kategori