Luis Suarez ka folur në një konferencë për shtyp sot (e enjte), ku iu tha se ai konsiderohet të jetë “vetë djalli” në shtetin e Ganës pas prekjes së tij të famshme me dorë, ku ua mohoi golin e sigurt gjatë Kupës së Botës 2010.

Sulmuesi uruguaian u përjashtua me karton të kuq në fund të kohës shtesë në çerekfinalet e Kupës së Botës 12 vjet më parë për ndalimin me dorë të një goli të sigurt në vijën e portës.

Suarez u përlot kur u largua nga fusha, ndërsa lojtarët e Ganës festuan. Ata papritmas patën një mundësi të artë për të vulosur vendin e tyre në gjysmëfinalet e Kupës së Botës.

Reklama

Asamoah Gyan mori përsipër goditjen, por pa gjuajtjen e tij që të ndalet nga traversa dhe Suarez, i cili e shikonte nga ana tjetër, festoi në mënyrë të egër teksa po shkonte poshtë tunelit.

Reklama

Ky do të jetë gjithmonë njëri nga incidentet më dramatike në historinë e Kupës së Botës dhe tani dymbëdhjetë vjet më vonë, Suarez tani po përgatitet të përballet edhe një herë me Ganën.

Uruguai përballet me kombin afrikan në ndeshjen e tretë dhe të fundit të Grupit H sot (e premte) dhe përpara ndeshjes, një gazetar i tha Suarezit se ai konsiderohet “vetë djalli” në Ganë për veprimet e tij në vitin 2010 dhe se ganezët mezi presin ta pensionojnë atë.

Reklama

Megjithatë, Suarez ishte i prerë me përgjigjen e tij.

“Nuk kërkoj falje për këtë sepse e preka me dorë, por lojtari i Ganës humbi penalltinë. Jo unë”, ka thënë fillimisht Suarez për The Mirror.

“Do të kërkoja falje nëse do të lëndoja një lojtar ose do të merrja karton të kuq për këtë, por mora një karton të kuq (për lojë me dorë), gjyqtari më penalizoi. Nuk ishte faji im sepse nuk e humba penalltinë”.

Reklama

“E shihni lojtarin që humbi penalltinë, ai tha se do të bënte të njëjtën gjë në këtë situatë”, përfundoi ylli uruguaian. /Telegrafi/