Gazeta e njohur spanjolle me bazë në Madrid, Marca, ka vazhduar me shkrime dhe rrëfime rreth Kosovës dhe ndeshjes ndaj ekipit tonë përfaqësues. Shkrimi i tyre nis me dy fjali të përpiluara: “Sot nuk është një ditë tjetër në historinë e ekipit kombëtar. Por, 31 marsi 2021 do të mbetet data në të cilën Spanja u përball me një rival që Qeveria jonë nuk e njeh”.

Futbolli është aq i madh saqë më shumë ka vende të regjistruar në FIFA (211) sesa më Kombet e Bashkuara (193, plus dy shteteve vëzhguese: Vatikani dhe Palestina).

Falë asaj madhështie, skuadra spanjolle po luan një ndeshje historike sot. 31 mars 2021 do të mbetet në dokumentet e ekipit kombëtar, si dita ekipi spanjoll luan kundër një ekipi sovraniteti i të cilit nuk njihet nga shteti spanjoll, shkruan Marca.

Pas Luftës Civile, Spanja refuzoi të luante kundër BRSS në 1960 pasi nuk kishte marrëdhënie diplomatike. Por, çështja sot është e ndryshme, sepse Spanja i përket bllokut të vendeve që nuk e pranojnë Kosovën si një komb sovran. Në fakt, nga rivalët në grupin kualifikues për Katar 2022 vetëm Suedia e njeh Kosovën.

Federata Mbretërore Spanjolle e Futbollit nuk i paraqiti asnjë kërkesë FIFA-s për të mos luajtur me Kosovën, gjë që bëri Serbia, Rusia dhe Bosnjë-Hercegovina. Topi i Kosovës po shkonte në grupin A, por para kësaj Serbia ishte tashmë në atë grup, gjë që bëri që ajo të devijohej automatikisht në grupin B. Dhe aty ishte Spanja.

Ministrja e jashtme dhe FIFA

Disa orë më vonë, Arancha Gonzalez Laya, Ministrja Spanjolle e Punëve të Jashtme e bëri të qartë se ky ishte sport, se ishte FIFA që ishte në krye dhe se rregullat e saj do të ishin ato që do të organizonin ndeshjen.

Përkundër kësaj, kur RFEF iu afrua CSD për të ditur si të veprojë në përgjigje, në të cilën u dhanë tre opsione për t’iu referuar Kosovës, por asnjë si një vend normal, kjo provokoi një reagim të zemëruar kosovar që u rregullua vetëm kur folën dy Federatat pa ndërmjetës, përcjell Telegrafi.

Sot, në La Cartuja, ndeshja do të zhvillohet nën ritualet që FIFA dhe UEFA imponojnë në të gjitha duelet e tyre të kombëtareve.

Ndeshja me Kosovën, ministrja e Jashtme spanjolle: Të mos përzihet sporti me politikën Ndeshja me Kosovën, ministrja e Jashtme spanjolle: Të mos përzihet sporti me politikën

Irani, ndeshja e fundit

Ndeshja kundër Kosovës do të thotë që lista e ekipeve me të cilat Spanja është përballur është shkuar në 92. E para ishte Danimarka, më 29 gusht 1929. Rivali i fundit që iu bashkua listës ishte Republika Islamike e Iranit. Emri me të cilin ekipi persian paraqitet në FIFA. Kjo ndodhi në Kazan, në ndeshjen e dytë të Kupës së Botës në Rusi, e zgjidhur me një gol të vetëm nga Diego Costa.

Shembja e bllokut komunist në fillim të viteve 1990 bëri që vendet e reja të shfaqen në listën e ndeshjeve të Spanjës. Pasi luajti një miqësore në Valencia kundër vendeve të pavarura, republika e parë ish-Sovjetike me të cilën ekipi kombëtar u përball ishte Letonia: 0-0 në Riga, shkruan Telegrafi.

Nga ata që i përkisnin ish-BRSS dhe tani janë në UEFA, Spanja nuk është përballur ende me Kazakistanin dhe Moldavinë. Dhe pas ndeshjes së sotme, vetëm dy skuadra të tjera do të mbeten në Evropë pa duele me Spanjën: Gjibraltari, i cili e ka të vënë veton për arsye politike, dhe Mali i Zi , një tjetër nga kombet e lindura nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë.

Kosova i është bashkuar në vitet e fundit vendeve që jo shumë kohë më parë ishte e paimagjinueshme të shihnin ata duke luajtur kundër Spanjës, të tilla si Porto Riko, Haiti ose Taiti.

Dy orë për të shpëtuar

Marca vazhdon shkrimin duke thënë se Spanja përballet në La Cartuja me një përzgjedhje të “një foshnje të porsalindur”. Aq sa do të duhet të presë disa vjet që të ketë në radhët e tij lojtarë të lindur në një shtet, pavarësia e të cilit nga Serbia u shpall në mënyrë të njëanshme në 17 shkurt 2008.

Lojtarët e tij janë fëmijë të lindur midis zhurmave të plumbave, britmave të dhimbjes dhe fjalëve si vdekja ose internimi. Ashtu si Vedat Muriqi, sulmuesi i Lazios dhe ekipit të Kosovës. Ai lindi në 24 prill 1994 në Prizren, më pak se një orë nga kufiri me Shqipërinë. Në moshën katër vjeçare ai e dinte zhurmën e një kallashnikovi ose një rakete. Dhe ai me britmat e dëshpërimit kujton se kishte ikur nga shtëpia, i mbyllur në një shtëpi me më shumë se 50 vetë, duke fjetur në kushte të rënda dhe me dy litra qumësht për të gjithë. Në shpirtin e tij ai mban lotët e nënës së tij dhe të fëmijëve të tjerë të mbyllur atje, kur ata kërkuan ushqim. Dieta e tij, mëngjes, mesditë dhe natë, ishte qepë dhe bukë. Ai kujton se trupat serbe erdhën në shtëpinë e tij dhe u dhanë dy orë kohë për të ikur. Është vetëm një shembull i asaj drame, transmeton Telegrafi.

Ujkani me një rrëfim rrëqethës për MARCA-n: Lufta, mbijetesa, dashuria për atdhe dhe ngritja e Dardanëve mes shumë pengesave politike Ujkani me një rrëfim rrëqethës për MARCA-n: Lufta, mbijetesa, dashuria për atdhe dhe ngritja e Dardanëve mes shumë pengesave politike

Ëndrra Januzaj

“Është një propozim simbolik, por ne besojmë se ai është i detyruar t’u tregojë njerëzve të tij se do të jetë aty kur të kenë nevojë për të”, kishte thënë Eroll Salihu, sekretar i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës, kur iu afruan Januzajt për të luajtur me të.

Simbolike por me një mesazh. Babai i lojtarit të Real Sociedad, një shqiptar etnik, ishte një ushtarak që vendosi t’i shpëtonte varfërisë dhe diskriminimit. Nëna e tij është kosovare, ashtu sikurse babai i tij.

Ndeshje që ul shqetësimin

Gri më shumë se e zezë. Ajo që ishte një mesazh shqetësimi në Tbilisi u ul disa pikë pasi Luis Enrique dhe grupi i tij i punës rishikuan ndeshjen kundër Gjeorgjisë. Është e qartë se ka shumë gjëra për të përmirësuar, shumë, por trajneri gjithashtu zbuloi situata që nuk ishin aq të këqija sa dukeshin në fillim.

Me të dhëna në dorë të trajnerit, u bë një përbërje e vendit: e gabimeve, e mekanizmave që ata kanë në klubet e tyre dhe që nuk përshtaten në përzgjedhje, e situatave që u përmirësuan në pjesën e dytë…

Përzgjedhësi i Spanjës, Enrique: Kosova ekip i rrezikshëm, guxojnë dhe dalin në sulm më shumë se Greqia e Gjeorgjia Përzgjedhësi i Spanjës, Enrique: Kosova ekip i rrezikshëm, guxojnë dhe dalin në sulm më shumë se Greqia e Gjeorgjia

Gerard Moreno gati

Luis Enrique do të lëvizë përsëri, sepse është manuali i tij, në të cilin ai beson dhe në të cilin ai kërkon që lojtarët të kenë besim. Sepse ai është i sigurt se rruga e përshkruar është e saktë edhe pse shfaqen vështirësi të tilla si ato të vuajtura kundër Greqisë dhe Gjeorgjisë.

Gerard Moreno tashmë po hyn në këtë proces, ose sulmuesi më i aftë në futbollin spanjoll është gati të luajë pas një jave mes shqetësimeve. Ai vendosi të qëndrojë pas dhembjeve që pësoi kundër Cadiz disa orë para se të përqendrohej me Spanjën për të ndihmuar. Luis Enrique vendosi të mos telefononte askënd dhe Gerard është gati të luajë sot.

Siç është Sergio Ramos në ditëlindjen e tij të 35-të. Pasi jetoi në Tbilisi, një ndeshje të tërë zyrtare në stol, gjë që nuk ka ndodhur që nga koha e Kupës së Konfederatave më 2009. Kapiteni spanjoll po përgatitet të vendosë numrin e ndeshjeve të tij në 180 me ekipin kombëtar.

Në qendër të fushës, Pedri luajti ndaj Gjeorgjisë dhe synon të jetë përsëri titullar.

/Telegrafi/