Ndonëse, ka përafërsisht dy vite që është burgosur nga Gjykata Speciale, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pretendohet se vazhdon të ketë ndikim në politikën e Kosovës.

Në emisionin “Debat Plus” në RTV Dukagjini, raporti “Freedom House” është cilësuar si “qesharak” nga një pjesë e analistëve dhe “serioz” nga pjesa tjetër.

Dardan Gashi, analist, e ka cilësuar si “kurthin perfekt” veprimin e të akuzuarit për kriminel dhe njëkohësisht krijimin e aktit të shfaqjes së punës së vërtet të Gjykatave të Kosovës. Sipas tij, ky raport nuk përmban diçka faktike dhe as fusnota, kjo e bën të jetë konfuz.

Nga ana tjetër, analisti Visar Imeri ka thënë se “në qoftë se Freedom House” ka dëshmi serioze, duhet me i ra në qafë prokurorisë”.

Reklama
Reklama
Raporti i Freedom House, Hoxha e cilëson Haradinajn si target të lehtë Raporti i Freedom House, Hoxha e cilëson Haradinajn si target të lehtë

Ndërkaq, Imeri ka cilësuar reagimin e shefe e grupit parlamentar të VV-s, Mimoza Kusari Lilës, si mënyrën tipike të dëshirës për mbyllje të këtij komisioni hetimor.