Portali i njohur Goal.com ka përpiluar listën e golashënuesve më të mirë momentalisht në Evropë, ku asaj i prinë ylli i Bayern Munichut, Robert Lewandowski.

Lionel Messi fitoi çmimin e tij të gjashtë të Këpucës së Artë Evropiane sezonin e kaluar, por këtë sezon ka mbetur mbrapa në këtë garë.

Përveç Messit, mbrapa në garë ka mbetur edhe rivali i tij më i madh, Cristiano Ronaldo, i cili është në linjën e njëjtë me argjentinasin.

Cristiano Ronaldo: Mirupafshim Real Madrid, mirupafshim çmime individuale Cristiano Ronaldo: Mirupafshim Real Madrid, mirupafshim çmime individuale

Vendi i parë dhe favorit absolut për ta fituar Këpucës e Artë është Lewandowski, i cili udhëheq garën me 33 gola apo 66 pikë.

Pas tij mbetet Ciro Immobile me 27 gola apo 52 pikë dhe rivali më i fortë i tij, pasi Serie A ka edhe shumë ndeshje për të zhvilluar, për dallim nga Bundesliga.

Në dhjetëshe gjenden edhe yje tjerë të sulmit si Timo Werner, Erling Haaland, Jamie Vardy dhe Kylian Mbappe.

1.Robert Lewandowski | Bayern Munich | 33 gola (66 pikë)

2.Ciro Immobile | Lazio | 27 gola (54 pikë)

3.Timo Werner | RB Leipzig | 26 gola (52 pikë)

4.Erling Haaland | Red Bull Salzburg/Borussia Dortmund | 29 gola (50 pikë)

5.Cristiano Ronaldo | Juventus | 21 gola (42 pikë)

6.Lionel Messi | Barcelona | 21 gola (42 pikë)

7.Jamie Vardy | Leicester City | 19 gola (38 pikë)

8.Shon Weissman | Wolfsberger | 25 gola (37.5 pikë)

9.Kylian Mbappe | PSG | 18 gola (36 pikë)

10.Wissam Ben Yedder | Monaco | 18 gola (36 pikë)

Më poshtë në listë gjenden edhe emra tjerë të mëdhenj si Pierre-Emerick Aubameyang, Jadon Sancho dhe Romelu Lukaku me nga 17 gola (34 pikë) dhe Mohamed Salah, Sergio Aguero dhe Karim Benzema me nga 16 gola (32 pikë).

/Telegrafi/