LAJMI I FUNDIT:

Fjalimi i plotë i këngëtares Dua Lipa në Këshillin Atlantik – ajo ishte zëri i çdo qytetari të Kosovës, posaçërisht të rinjve

Reklama

Këngëtarja shqiptare, me famë tanimë të madhe ndërkombëtare, Dua Lipa, mbrëmjen e djeshme (e mërkurë) ka qenë prezente në Këshillin Atlantik me një sërë personalitetesh të famshme.

E shoqëruar nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në Distinguished Leadership Awards, ajo u nderua me çmimin “Artistja e shquar e vitit 2021”.


Pasi pranoi çmimin, ylli shqiptar nuk ka munguar me një fjalim duke u shprehur me krenari të madhe për Kosovën, kulturën, të rinjtë e po ashtu edhe për liberalizimin e vizave.

Dua Lipa (Foto: Instagram)

“Unë qëndroj përpara jush si një fëmijë i Kosovës, e lindur në Mbretërinë e Bashkuar dhe jam sot si mysafire e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Unë vij nga një vend për të cilin shumica prej jush e keni dëgjuar, por ndoshta jo në mënyrën se si do ta përshkruaj. Dua të ndaj me ju pak për Kosovën time”, ka thënë ajo.

Lipa ndërkohë fjalimin e ka nisur me fjalë shqip teksa po përshëndeste të pranishmit tha, “Siç themi në shqip, Mirëmbrëma”.

Dua Lipa nderohet me çmimin “Artistja e shquar e vitit 2021” në Distinguished Leadership Awards - flet me krenari edhe për Kosovën
Lexo po ashtu Dua Lipa nderohet me çmimin “Artistja e shquar e vitit 2021” në Distinguished Leadership Awards - flet me krenari edhe për Kosovën

“Kosova është shteti më i ri në Evropë. Kemi vetëm 13 vite në rrugëtimin e tonë të pavarësisë. Dhe si pjesë e një komuniteti të fortë ndërkombëtar, ne do të lulëzojmë emocionalisht. Ne do të lulëzojmë ekonomikisht dhe kulturalisht. Është në gjenet tona. A nuk do të ishte e përshtatshme nëse Kosova mund të zinte vendin e saj brenda atij bashkimi paqësor, të lulëzonte ekonomikisht përkrah fqinjëve tanë dhe të shëronte lëndimin e konfliktit të fundit?”, tha më tej 26-vjeçarja.

Autorja e “Future Nostalgia” në Këshillin Atlantik u takua edhe me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, së cilës i kërkoi edhe liberalizimin e vizave për Kosovën.

Dua Lipa (Foto: Instagram)

“Të rinjtë luftojnë për të gjetur punë dhe mundësitë e tyre pengohen nga kufizimet që e bëjnë të vështirë udhëtimin për punë ose kënaqësi. Pasi kemi përmbushur të gjitha kriteret, Komisioni Evropian në fakt ka rekomanduar liberalizimin e vizave për Kosovën për më shumë se tre vjet më parë. Pra, a mendoni se ne mund ta arrijmë atë tani?”, ka qenë pyetja me të cilën i është drejtuar kryetares së KE-së.

Dua Lipa kërkoi nga kryetarja e Komisionit Evropian liberalizimin e vizave për Kosovën: A nuk është koha që të arrihet tani?
Lexo po ashtu Dua Lipa kërkoi nga kryetarja e Komisionit Evropian liberalizimin e vizave për Kosovën: A nuk është koha që të arrihet tani?

Dua më tej tregoi edhe për Festivalin Sunny Hill duke thënë se në vitin 2018 e kishte themeluar së bashku me të atin, Dukagjin Lipën dhe se tani është kthyer në një nga festivalet më të mëdha të muzikës në rajon.

Ajo zbuloi se kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi për të krijuar Qendrën e Arteve dhe Inovacionit Sunny Hill në Prishtinë dhe shpresojnë që puna të fillojë verën e ardhshme.

Për më shumë, më poshtë ua sjellim të plotë fjalimin e Dua Lipës:

/Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Edona James tregon se çka i pëlqen më shumë tek një mashkull

Edona James tregon se çka i pëlqen më shumë tek një mashkull

Magazina
Drake befason sërish shqiptarët - pasi përmendi Prishtinën, tani shfaqet me flamurin kuq e zi në videoklipin e “Polar Opposites”

Drake befason sërish shqiptarët - pasi përmendi Prishtinën, tani shfaqet me flamurin kuq e zi në videoklipin e “Polar Opposites”

Magazina
Vesa e zhgënjyer pas daljes nga BBVK: Unë buzëqeshi, edhe pse populli kësaj here paska zgjedhur të mbështes e të votoj imoralitetin

Vesa e zhgënjyer pas daljes nga BBVK: Unë buzëqeshi, edhe pse populli kësaj here paska zgjedhur të mbështes e të votoj imoralitetin

Magazina
James Blunt ua rikthen fansave në kujtesë përmes një videoje se dikur ka qenë ushtar në Luftën e Kosovës

James Blunt ua rikthen fansave në kujtesë përmes një videoje se dikur ka qenë ushtar në Luftën e Kosovës

Magazina
Vjosa Osmani publikon një video përmbledhëse të darkës së yjeve, ku prezente ishte edhe Rita Ora me burrin e saj Taika Waititi

Vjosa Osmani publikon një video përmbledhëse të darkës së yjeve, ku prezente ishte edhe Rita Ora me burrin e saj Taika Waititi

Magazina
Rita Ora bashkë me Taika Waititin ia hedhin valles me këngë shqipe për 28 Nëntor

Rita Ora bashkë me Taika Waititin ia hedhin valles me këngë shqipe për 28 Nëntor

Magazina
Kalo në kategori