Nuk ka nder më të madh për një futbollist sesa të fitojë Topin e Artë.

Reklama

Çmimi prestigjioz i France Football i jepet lojtarit më të mirë në botë për sezonin e kaluar. Dhe pothuajse më të mirët e të gjitha kohërave e kanë marrë atë në shtëpi.

Në vitet e fundit, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi kanë dominuar çmimin më të madh individual – me 12 çmime mes tyre në 13 vitet e fundit.

Që kur Kaka e fitoi atë në vitin 2007, vetëm Luka Modric ka qenë në gjendje t’i marrë trofeun prej tyre.

Legjenda argjentinase, Messi, parakaloi Ronaldon dhe Robert Lewandowskin për të siguruar çmimin prestigjioz në vitin 2021.

Reklama

Mbrëmjen e sotme zhvillohet edicioni i 66-të i Topit të Artë.

Reklama

Ndër vite, shumë emra kanë arritur të fitojnë Topin e Artë, por SunSport ka sjell listën me të gjithë fituesit që e kanë marrë në dorë çmimin:

Shtatë herë

Lionel Messi (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021)

Pesë herë

Cristiano Ronaldo (2008, 2013, 2014, 2016, 2017)

Tri herë

Marco van Basten (1988, 1989, 1992)

Michel Platini (1983, 1984, 1985)

Johan Cruyff (1971, 1973, 1974)

Dy herë

Ronaldo (1997, 2002)

Karl-Heinz Rummenigge (1980, 1981)

Kevin Keegan (1978, 1979)

Franz Beckenbauer (1972, 1976)

Alfredo Di Stefano (1957, 1959)

Një herë

Ronaldinho (2005)

Andriy Shevchenko (2004)

Pavel Nedved (2003)

Michael Owen (2001)

Reklama

Luis Figo (2000)

Rivaldo (1999)

Zinedine Zidane (1998)

Hristo Stoichkov (1994)

Roberto Baggio (1993)

Lothar Matthaus (1990)

Ruud Gullit (1987)

Allan Simonsen (1977)

Gerd Muller (1970)

Gianni Rivera (1969)

George Best (1968)

Reklama

Bobby Charlton (1966)

Eusebio (1965)

Luis Suarez (1960)

Raymond Kopa (1958). /Telegrafi/

Këtu është një listë e fituesve të Topit të Artë dhe viti(et) që ata kanë fituar çmimin