LAJMI I FUNDIT:

Finlanda dëbon diplomatë rusë

Finlanda dëbon diplomatë rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës.

Reklama

“Veprimet e tyre janë në kundërshtim me konventën e Vjenës për raportet diplomatike”, tha zyra e presidentit të Finlandës, duke shtuar se ambasadori rus është informuar për dëbimin e diplomatëve.

Vendimi është marrë pas takimit të presidentit finlandez, Sauli Niinisto dhe komitetit ministror të shtetit për politikë të jashtme dhe siguri.

Ambasada ruse në Helsinki ende nuk ka reaguar për këtë vendim të Finlandës.

Shtetet nordike, Norvegjia dhe Suedia po ashtu muajve të fundit kanë dëbuar diplomatë rusë, duke thënë se ata në fakt ishin oficerë të inteligjencës.

Moska mohon se diplomatët e saj janë të përfshirë në aktivitete të papërshtatshme dhe është kundërpërgjigjur duke dëbuar diplomatë të Norvegjisë dhe Suedisë.

Finlanda i është bashkuar NATO-s në prill, duke zemëruar Rusinë fqinje, e cila po vazhdon pushtimin e Ukrainës. /REL/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Botë
Kalo në kategori