Neymar është tri gola larg thyerjes së rekordit të Peles, sipas FIFA.

Por, statistikat e Federatës braziliane thonë se sulmuesi i Paris Saint-Germain është ende 21 gola prapa fituesit të trefishtë të Kupës së Botës.

Neymar aktualisht ka 74 gola për vendin e tij, ndërsa Pele e përfundoi karrierën e tij ndërkombëtare me 77 gola të regjistruar në FIFA.

Neymar po i afrohet rekordit brazilian të golashënuesve

Brazili do të përballet me Tunizinë në ditët e ardhshme, kështu që Neymar teorikisht mund të thyejë rekordin në atë ndeshje para Kupës së Botës më vonë këtë vit.

Megjithatë, Federata e Brazilit këmbëngul se Pele shënoi 95 herë.

Kjo për shkak se ata numërojnë 18 gola që ai shënoi në ndeshjet miqësore kundër ekipeve si Malmo, AIK, Inter, Atletico Madrid, Chivas Guadalajara, Leon, Bahia dhe Atletico Mineiro.

Reklama
Reklama
Të gjitha lajmet nga Neymar Të gjitha lajmet nga Neymar

Si rezultat, edhe nëse Neymar shënon katër herë në dy ndeshjet e ardhshme të Brazilit, federata e tij e futbollit ende nuk pritet ta konsiderojë atë golashënuesin e tyre më të mirë të të gjitha kohërave.

74 golat e Neymarit janë shënuar në 119 paraqitje – një raport prej 0.62 gola për lojë.

Pele arriti numrin e tij zyrtar prej 77 golash në vetëm 92 ndeshje.

Pele konsiderohet gjerësisht si lojtari më i madh i Brazilit ndonjëherë

81-vjeçari gjithashtu fitoi Kupën e Botës tre herë në 12 vjet – me triumfet e Brazilit që erdhën në 1958, 1962 dhe 1970.

Neymar ende nuk e ka fituar turneun me vendin e tij – përpjekja e tij më e afërt erdhi në shtëpi në vitin 2014, kur ata arritën në gjysmëfinale përpara se të poshtëroheshin 7-1 nga Gjermania.

Reklama
Reklama
Të gjitha lajmet nga Pele Të gjitha lajmet nga Pele

Tani ai shkon në Katar me shpresën për të ndihmuar Brazilin të fitojë Kupën e Botës të gjashtë dhe të parën në 20 vjet.

Pesë herë kampionët janë në Grupin G së bashku me Serbinë, Zvicrën dhe Kamerunin. /Telegrafi/