LAJMI I FUNDIT:

Fiat thotë se gjenerata e dytë 500e do të lansohet në SHBA

Fiat thotë se gjenerata e dytë 500e do të lansohet në SHBA

Pas disa pamjeve ngacmuese të publikuara këtë javë, Fiat ka konfirmuar se gjenerata e dytë 500e me të vërtetë do të vijë në Shtetet e Bashkuara, por jo menjëherë.

Reklama

Njoftimi u bë në panairin e automjeteve në Los Angeles 2022, ku marka italiane planifikon të zbulojë versionin amerikan të hatchback-ut elektrik vitin e ardhshëm.

Makina është planifikuar të dalë në shitje në Amerikën e Veriut në tremujorin e parë të vitit 2024 ose afërsisht katër vjet pas modelit evropian, transmeton Telegrafi.

Edhe pse do të duhet të presim edhe një vit për të parë modelin e specifikave amerikane, Fiat krijoi tre modele të vetme bazuar në EV-në e tij të lezetshme për të lehtësuar pritjen.

I ekspozuar në shfaqjen e LA, 500e Giorgio Armani, Kartell dhe Bvlgari ofrojnë një pamje të sofistikuar të makinës karizmatike të qytetit. Të tre janë përshtatur plotësisht brenda dhe jashtë, dhe prodhuesi i automjeteve thotë se makinat portretizojnë “tre shpirtrat” e modelit: dizajn të qëndrueshëm, modë të qëndrueshme dhe luks të qëndrueshëm. /Telegrafi/