Protestuesit kanë sulmuar tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë, ku kangjellat u larguan kundër dhunës së meshkujve në incidentin e dytë të kësaj jave.

Një grup grash shpalosën një pankartë në premierën e thrillerit “Holy Spider”, duke lëshuar pajisje tymi të zi dhe duke mbajtur grushtat në ajër, shkruan DailyMail.

Pankarta paraqiste një listë të viktimave të 129 femrave që nga Festivali i fundit i Kanës – në një referencë të dukshme për numrin e vrasjeve në familje në Francë.

Pamjet video të ngjarjes u shpërndanë gjerësisht në rrjetet sociale.

Edhe stilisti shqiptar Mr. Rex pjesë e Festivalit të Filmit në Kanë Edhe stilisti shqiptar Mr. Rex pjesë e Festivalit të Filmit në Kanë

Me regji të Ali Abbasi, “Holy Spider” tregon historinë e një gazetareje që heton një vrasës serial që synon punonjëset e seksit në qytetin iranian të Mashhad.

Reklama
Reklama

Ai bazohet lirisht në rastin e vërtetë të Saeed Hanaei, një punëtor ndërtimi, i cili vrau 16 gra midis vitit 2000 dhe 2001 përpara se të kapej nga policia.

Kjo është protesta e dytë që zhvillohet në Kanë këtë javë.

Të premten, premiera e “Three Thousand Years Of Longing” të George Miller u ndërpre nga një grua që protestonte kundër dhunës seksuale gjatë luftës në Ukrainë.

Gruaja grisi rrobat e saj në tapetin e kuq të filmit për të zbuluar mesazhin “Ndaloni të na përdhunoni” të shkruar në bustin e saj pranë ngjyrave blu-verdhë të flamurit të Ukrainës.

Rojet e sigurisë e rrethuan shpejt dhe e hoqën nga tapeti i kuq.

Reklama

Festivali i 75-të vjetor ka pritur tashmë premierën e mbushur me yje për “Top Gun: Maverick”, ku Tom Cruise mori pjesë për herë të parë në 30 vjet.

Reklama

Ngjarja iu nënshtrua protokolleve të rrepta kundër COVID-19 në vitin 2021, por Kana e këtij viti i ka hequr kryesisht masat pandemike. /Telegrafi/