LAJMI I FUNDIT:

FBI paralajmëron për sulme kibernetike në bankomate në gjithë botën

FBI paralajmëron për sulme kibernetike në bankomate në gjithë botën

Bankomatet në gjithë botën ndodhen nën kërcënim të madh të një sulmi të “pa evituar” hakerik dhe pritet që miliona të zhduken nga llogaritë.

Paralajmërimi është dhënë nga FBI në një korrespodencë të besueshme me bankat, të cilën e ka publikuar eksperti për siguri online, Brian Krebs, transmeton KosovaPress.


Sipas FBI-së, paralajmërimi i është dërguar bankave ndërkombëtare të premten dhe zbulon se hakerët po përgatisin sulm masiv në bankomatet botërore në ditët e ardhshme.

“FBI ka mbledhur prova që tregojnë se kriminelët në internet po planifikojnë të nisin një mashtrim global në ATM, i cili është i lidhur me një problem që ne e dimë si një operacion të pakufizuar”, thuhet në raport.

Analistët kanë paralajmëruar bankierët që të ngrenë një skemë të koordinuar mirë globale, të quajtur “ATM cash-out”. Me sa duket, kriminelët po planifikojnë të hakojnë procesorin brenda ATM-ve dhe të përdorin “klon kartela” në ATM-të anembanë botës për të vjedhur miliona brenda disa orëve.

Një gjë e ngjashme ndodhi nëntë vjet më parë, kur nëntë milionë dollarë humbën nga bankomatë në mbarë botën, transmeton KosovaPress.

Në raport thuhet se në probleme të mëdha janë në veçanti bankomatët e bankave më të vogla që nuk i azhurnojnë pajisjet sipas standardeve më të fundit të sigurisë.

Në trend Botë

Më shumë
Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Reagimi me një fjalë i ministrit izraelit – detaje dhe pamje, minutë pas minute, rreth ‘hakmarrjes’ së Izraelit ndaj Iranit

Botë
Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Izraeli e njoftoi në minutën e fundit SHBA-në për sulmin ndaj Iranit

Azia

"Iranianët janë shumë të frikësuar"

Botë
Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Ai e shëtiste me veturën e shtrenjtë një të pastrehë meksikan - nuk e kishte ëndërruar që videot e tij do të ishin shkaktar i një bashkimi familjar

Amerika Latine
Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Një fshat i vogël është bërë i famshëm në Itali: Atje dielli nuk bie kurrë, por vendasit kanë një ide gjeniale

Evropa
Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre

Sulmi izraelit, iranianët pretendojnë se “shpërthimet ishin si fishekzjarre"

Botë
Kalo në kategori