LAJMI I FUNDIT:

Familja e Prince padit mjekun e këngëtarit si fajtor për vdekjen e tij

Familja e Prince padit mjekun e këngëtarit si fajtor për vdekjen e tij
Prince (Foto: Getty Images)

Familja e këngëtarit legjendar, Prince, i cili ndërroi jetë në vitin 2016, si pasojë e mbidozimit me barna kundër dhimbjeve, e ka akuzuar mjekun e tij për mjekim të pasuksesshëm të muzikantit të njohur.

Në bazë të padisë, e cila është dërguar në një gjykatë në Minnesota, mjeku Michael Schulenberg “ka luajtur rol të rëndësishëm në vdekjen e Prince” – raporton ABC.


Prince (Foto: Getty Images)

“Ai (mjeku) nuk ka arritur ta vlerësojë drejt, ta diagnostikojë, ta mjekojë dhe ta mbrojë Princen nga vartësia prej opiateve, dhe më tej nuk ka arritur t’i marrë hapat e duhur dhe të arsyeshëm për ta penguar rezultatin e parashikueshëm fatal nga vartësia”.

Lajmet për Prince
Lexo po ashtu Lajmet për Prince

“Këto lëshime kanë pasur ndikim të madh në vdekjen e hershme të Prince”, thuhet në akuzën e familjes së këngëtarit.

I akuzuari, doktor Schulenberg, i ka hedhur poshtë të gjitha akuzat se ka vepruar gabimisht në rastin e mjekimit të këngëtarit.

Kujtojmë që Prince vdiq në vitin 2016 në moshë 57-vjeçare nga mbidozimi me barna të fuqishme opioide që jepen kundër dhimbjeve.

Në banesën e tij ishin gjetur qindra barna kundër dhimbjeve, ndaj të cilëve kantautori kishte qenë i varur me vite të tëra.

Prince (Foto: Getty Images)

Familja e muzikantit, emri i vërtetë i të cilit ishte Prince Rogers Nelson, kërkon dëmshpërblim prej më shumë se 50.000 dollarë.

Ndërsa avokati i Schulenbergut ka thënë se do të arrijë ta mbrojë klientin e tij dhe do ta nxjerrë të pafajshëm nga ky rast.

Krahas mjekut, familja e Prince e ka akuzuar edhe spitalin North Memorial Health Care, ku ka punuar mjeku i përmendur. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Fejohet vajza e Bekim Jasharit, bashkë me të fejuarin vizituan varret e Hamëz dhe Feride Jasharit

Fejohet vajza e Bekim Jasharit, bashkë me të fejuarin vizituan varret e Hamëz dhe Feride Jasharit

Magazina

"Nuk bëj 'sehire', por e kam magjinë", aktorja shqiptare e filmave për të rritur provokon me pozat në deti

Magazina
Meghan Markle bëhet xheloze, i kërkon një gruaje të mos pozojë për foto pranë Princit Harry

Meghan Markle bëhet xheloze, i kërkon një gruaje të mos pozojë për foto pranë Princit Harry

Magazina
Loredana dhe sulmuesi i Dortmundit e çojnë lidhjen një hap më tutje? Ky detaj bëri lëmsh të gjithë

Loredana dhe sulmuesi i Dortmundit e çojnë lidhjen një hap më tutje? Ky detaj bëri lëmsh të gjithë

Magazina
“E dashuroj, e adhuroj, ia kreh flokët” – Meritoni tregon sa i dashuruar është me Ilnisën

“E dashuroj, e adhuroj, ia kreh flokët” – Meritoni tregon sa i dashuruar është me Ilnisën

Magazina
Melinda Ademi me vallëzim provokues me hitin e Gjikos

Melinda Ademi me vallëzim provokues me hitin e Gjikos

Magazina
Kalo në kategori