LAJMI I FUNDIT:

Evakuohet edhe një familje shqiptare nga Gaza

Evakuohet edhe një familje shqiptare nga Gaza
Foto: ILUSTRIM

Edhe një familje tjetër shqiptare është evakuuar nga Rripi i Gazës, njoftuan autoritetet e Shqipërisë.

Një çift dhe katër fëmijët e tyre tashmë gjenden në Egjipt dhe brenda 72 orësh do të nisen drejt Shqipërisë, tha ministri i Jashtëm shqiptar, Ilgi Hasani.


“Më në fund, Eiadi, gruaja e tij dhe katër fëmijët e tyre të mitur u larguan nga Gaza dhe do t’i bashkohen pjesës tjetër të familjes që kanë mbërritur në Shqipëri në fillim të këtij muaji”, shkroi Hasani në X, që më herët njihej si Twitter.

Ai tha operacioni për evakuimin e kësaj familjeje ishte sfidues, por u arrit falë bashkëpunimit të diplomatëve shqiptarë me ministritë e Jashtme të Izraelit dhe Egjiptit.

Radio Evropa e Lirë mëson se Eiadi është vëllai i gruas që u evakuua më 13 nëntor nga Gaza së bashku me katër fëmijët e saj. Familja e saj ishte e para që arriti të evakuohej drejt Shqipërisë. Në atë kohë, Ministria e Jashtme deklaroi se po bëhen përpjekje për të evakuuar nga Gaza edhe shqiptarë të tjerë.

Deri më tani nga Rripi i Gazës janë evakuuar 11. Më herët, ambasadorja e Shqipërisë në Izrael, Meri Kumbe, deklaroi se nuk ka të dhëna për shtetas shqiptarë në Gazë, por kanë qenë vetë këta shtetas që kanë kontaktuar ambasadat në Izrael dhe Egjipt për të kërkuar ndihmë.

Që nga fillimi i luftës mes Izraelit dhe Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian – më 7 tetor nga Izraeli janë evakuuar mbi 70 shqiptarë.

Lufta, që tani gjendet në javën e shtatë, u nxit pas sulmeve të 7 tetorit të Hamasit në jug të Izraelit, kur sulmuesit e këtij grupi vranë afër 1.200 persona, shumica civilë, dhe rrëmbyen 240 të tjerë.

Mbi 11.00 palestinezë janë vrarë gjatë luftës, dy të tretat gra dhe fëmijë, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze.

Në trend Lajme

Më shumë
Shaban Murseli e ka takuar djalin e tij Naimin në burg, tregon çfarë i tha për vrasjen e Liridonës

Shaban Murseli e ka takuar djalin e tij Naimin në burg, tregon çfarë i tha për vrasjen e Liridonës

Lajme
Publikohen pamjet nga restoranti ku Naimi e dërgoi Liridonën të darkojë pak para vrasjes

Publikohen pamjet nga restoranti ku Naimi e dërgoi Liridonën të darkojë pak para vrasjes

Lajme
Prokuroria konfirmon arrestimin e të dyshuarit të katërt për vrasjen e Liridonës, tregon se për çka dyshohet

Prokuroria konfirmon arrestimin e të dyshuarit të katërt për vrasjen e Liridonës, tregon se për çka dyshohet

Lajme
Pamje - momenti kur edhe dorasi i dyshuar futet në restorantin ku po darkonin Liridona dhe Naim Murseli

Pamje - momenti kur edhe dorasi i dyshuar futet në restorantin ku po darkonin Liridona dhe Naim Murseli

Lajme
Babai i Naim Murselit, Shabani thotë se dy persona i shkuan në shtëpi për t’ia përcjellë mesazhin “Mos dil mo se na ke një gjak borxh”

Babai i Naim Murselit, Shabani thotë se dy persona i shkuan në shtëpi për t’ia përcjellë mesazhin “Mos dil mo se na ke një gjak borxh”

Drejtësi
Vrasja e Liridona Ademajt, reagon sërish Pacolli: Njerëz që nuk kanë lidhje me ngjarjen po hamendësojnë, gënjejnë dhe shpikin skenarë

Vrasja e Liridona Ademajt, reagon sërish Pacolli: Njerëz që nuk kanë lidhje me ngjarjen po hamendësojnë, gënjejnë dhe shpikin skenarë

Lajme
Kalo në kategori