LAJMI I FUNDIT:

Është vërtetuar shkencërisht: kjo ngjyrë i ‘tërbon’ meshkujt!

Është vërtetuar shkencërisht: kjo ngjyrë i ‘tërbon’ meshkujt!

Studimet shkencore vërtetojnë atë që kemi kohë që e mendojmë: meshkujt tërbohen nga ngjyra e kuqe. Jo më kot thonë: “E kuqja tërbon dhe demin”!

Një studim anglez thotë meshkujt tërhiqen më shumë nga një femër të veshur me të kuqe, ose me buzë të kuqe.

Ngjyra e kuqe ka frekuencën më të vogël dhe rrjedhimisht gjatësinë e valës më të madhe, është ngjyra e parë që dallohet nga fëmijët.

Emri i ngjyrës së kuqe ‘rubens’ vjen nga latinishtja dhe kuptimi ishte: me ngjyrë, i ngjyrosur.

Është ngjyra e dashurisë, pasionit, gjakut, obsesionit, i jetës por është dhe ngjyra e vdekjes, e agresivitetit, rrezikut dhe dhunës.

18112-girl-in-a-red-dress-1920x1200-girl-wallpaper

Mendojmë ngjyrën e kuqe dhe e lidhim trëndafilat e kuq, me dashurinë dhe pasionin. Por e kuqja është dhe simboli luftës. Planeti Mars në Greqinë e lashtë ishte simboli i luftës, dhe Marsi quhet ndryshe ‘planeti i kuq’.

E kuqja është ngjyra që ka më shumë kuptime nga të gjitha, ndoshta ndaj dhe është tërheqëse sepse është kontradiktore, është ngjyra e zjarrit dhe e të ndaluarës ndaj i tërbon dhe meshkujt.

Pas gjithë këtyre informacioneve, qëndron fakti që atyre u pëlqejnë nuancat e të kuqes ndaj nuk na mbetet gjë tjetër veç se ta provojmë.

Zgjidhni të kuqen e duhur për të takuar mashkullin tuaj! /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Të gjithë frikësohen ta provojnë, ndërkaq ata me përvojë e dinë që pa këtë pozë nuk ka seks!

Të gjithë frikësohen ta provojnë, ndërkaq ata me përvojë e dinë që pa këtë pozë nuk ka seks!

Intimitet dhe Pasion
Zgjidheni enigmën e matematikës: Përdorni veprime aritmetike dhe arrini në 10

Zgjidheni enigmën e matematikës: Përdorni veprime aritmetike dhe arrini në 10

Stil
Njerëzit u shokuan kur e kuptuan se për çfarë përdoret tapa në shishen e vajit

Njerëzit u shokuan kur e kuptuan se për çfarë përdoret tapa në shishen e vajit

A e dini se...
Skena në ishullin grek tmerroi internetin: “Imagjinoni njerëzit që jetojnë vërtet atje”

Skena në ishullin grek tmerroi internetin: “Imagjinoni njerëzit që jetojnë vërtet atje”

Stil
Kjo është Miss Alabama, fitorja e saj shkaktoi shumë komente negative

Kjo është Miss Alabama, fitorja e saj shkaktoi shumë komente negative

Stil
Përse meshkujt i ndërpresin marrëdhëniet me vajzat e bukura?

Përse meshkujt i ndërpresin marrëdhëniet me vajzat e bukura?

Lifestyle
Kalo në kategori