LAJMI I FUNDIT:

A është më mirë të lani dhëmbët para ose pas kafjallit

A është më mirë të lani dhëmbët para ose pas kafjallit
(Foto: Shutterstock)

Shumica e njerëzve i lajnë dhëmbët menjëherë pas zgjimit, ndërsa vetëm disa presin të hanë kafjallin.

Reklama

Larja e dhëmbëve është e domosdoshme, por pak njerëz e dinë që larja shumë shpesh mund të dëmtojë smaltin e dhëmbit ose që vendosja e një spine në një furçë dhëmbësh është në të vërtetë një ide e keqe.

Ka gjëra të vogla që bëjmë çdo ditë dhe që në të vërtetë shkatërrojnë higjienën e mirë të dhëmbëve. Ka shumë diskutime nëse duhet t’i pastroni ato para ose pas vaktit më të rëndësishëm të ditës – kafjallit.

Për t’iu përmbajtur një rutine, shumë njerëz caktojnë një kohë për t’i larë dhëmbët çdo ditë. Larja më e shpeshtë me furçë është çdo mëngjes pas zgjimit dhe çdo natë para gjumit. Por, a duhet që larja në mëngjes të jetë para ose pas kafjalli? Ekspertët thonë se gjithmonë duhet t’i pastroni ato para kafjallit.

(Foto: Getty Images/Guliver)

Kur flini gjumë, bakteret në gojën tuaj shumohen. I njëjti bakter është përgjegjës për kariesin, ose për shtresat në dhëmbët tuaj, kështu që gjithmonë zgjohuni me një erë të pakëndshme.

Nëse lani dhëmbët menjëherë pas zgjimit, dhëmbët tuaj marrin një shtresë fluori, e cila ju ndihmon të shmangni kariesin dhe bakteret nga marrja e ushqimit që do të hani.

Përveç kësaj, rekomandohet që të mos i lani dhëmbët për të paktën 30 minuta pasi sapo keni ngrënë diçka të thartë, të tilla si tost, kafe dhe lëng portokalli.

Larja e dhëmbëve pas konsumimit të ushqimit mund të ndikojë në smaltin e dhëmbit dhe kjo është arsyeja pse studimet sugjerojnë që larja para kafjallit është më e mirë. /Telegrafi/