A është ky sekreti i Southamptonit se si të fitohen ndeshjet në Ligën Premier?

Southamptoni duket se e ka gjetur një rrugë se si t’i fitojë përballjet në Ligën Premier.

Kjo metodë u shfaq javën e kaluar, kur ata përmbysën rezultatin nga 2-1 kundër Tottenhamit për të triumfuar 3-2.

Ralph Hasenhuttl ka arritur të përfitojë nga çdo ndërhyrje e padrejtë ndaj lojtarëve të tij deri më tani në këtë edicion.

Southampton players have regularly gone down between the 60th and 70th minute

Athletic besojnë se ata mund të kenë zbuluar se si ai po e bën atë.

Hulumtimi i tyre zbulon se një lojtar i Saints është rrëzuar dhe ka marrë trajtim mjekësor midis minutës së 60-të dhe 70-të në 14 nga 24 ndeshjet e tyre në Ligën Premier.

Çdo herë gjatë ndërprerjeve të shkurtra në lojë, lojtarët konsumojnë xhel energjie ndërsa marrin frymë shpejt.

Të gjitha lajmet nga Southampton
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Southampton

Nuk ka asnjë sugjerim që Southampton po shtiret me lëndime për të shkaktuar qëllimisht një ndërprerje në lojë.

Xhelët besohet se ndihmojnë në qëndrueshmërinë e lojtarëve, me rezultatet që fillojnë rreth dhjetë minuta pas konsumimit.

Kjo do të thotë që lojtarët e Saints po marrin një nxitje energjie në fazat e mbylljes së ndeshjeve.

Players then flock to the sideline to take on energy gels

Southampton luan një stil futbolli që harxhon energji. Normalisht është një sulmues që zbret për të marrë trajtim, me Adam Armstrong që ka qenë njeriu që është shtrirë në tokë katër herë.

Javën e kaluar kundër Spurs ishte Che Adams në minutën e 63-të, përpara se Armando Broja gjithashtu të merrte trajtim të gjatë menjëherë pas golit të minutës së 70-të të Son Heung-min që çoi Spurs në 2-1.

Armando Broja i shënon edhe Tottenhamit në Ligën Premier
Lexo po ashtu Armando Broja i shënon edhe Tottenhamit në Ligën Premier

Saints dukeshin një skuadër e rigjallëruar në fazat e fundit të takimit, me golin me kokë të Mohamed Elyounoussi dhe Che Adams që i dhanë të tre pikët skuadrës së Hasenhuttl.

Ish-fiziologu i Wolves, Phil Hayward tha për The Athletic: “Jam i sigurt që shkencëtarët e sportit do ta rekomandonin dhe do të sugjeronin se kur duhet bërë, dhe Hasenhuttl i ka dhënë dritën jeshile”. /Telegrafi/

Saints play a high-pressing energetic style

Adam Armstrong has gone down four times this season within the time period

Harry Kane i përgjigjet incidentit të penalltisë me Jude Bellingham me një përgjigje të qartë

Ancelotti tregohet i sinqertë për lojën që bëri Bayerni përballë Realit

Tifozja shqiptare e mbështjellur me flamurin kombëtar në tribunat e Allianz Arenas për ndeshjen Bayern-Real

Tchouameni ndërpreu Mullerin në intervistë, krijohet situatë qesharake mes dyshes

Ancelotti tallet keq me Tuchelin pasi ky i fundit tha se Gnabry do shënojë ndaj Real Madridit

Arda Güler zbulon pseudonimin e tij tek Real Madridi: Jam i befasuar kur Modric më thërret kështu