LAJMI I FUNDIT:

Erdogan nominohet për Çmimin Nobel për Paqe

Erdogan nominohet për Çmimin Nobel për Paqe

Kryetari i Parlamentit turk, Mustafa Sentop ka njoftuar se ka nominuar presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan për Çmimin Nobel për Paqen rreth përpjekjeve të tij për të zgjidhur krizën në Ukrainë.

“Unë e nominova presidentin Erdogan për Çmimin Nobel për Paqe për shkak të përpjekjeve në arritjen e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës”, tha Sentop.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Turqia ka marrë pjesë vazhdimisht si ndërmjetëse midis Rusisë dhe Ukrainës, raporton aa.

Me ndërmjetësimin e Turqisë dhe OKB-së, më 22 korrik u nënshkrua një marrëveshje për eksportin e produkteve bujqësore nga Ukraina, Iniciativa për Drithin e Detit të Zi, e cila u zgjat për 120 ditë më 17 nëntor.

Reklama

Marrëveshja ndihmoi në shmangien e një krize globale ushqimore duke lejuar eksportin e ushqimit dhe plehrave nga disa porte të Detit të Zi të Ukrainës të bllokuara nga Rusia.

Reklama

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duka shkaktuar viktima dhe dëme materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Botë
Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Aeroplanët e dorëzuar nga shteti sllovak tashmë po kryejnë aksione në Ukrainë

Evropa
Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Rrugë të dëmtuara, ndërtesa të rrënuara - skena të tmerrshme nga Bakhmuti

Evropa
Autoritetet ukrainase: Rusia ka humbur rreth 173 mijë ushtarë, 3610 tanke dhe 306 aeroplanë ushtarakë

Autoritetet ukrainase: Rusia ka humbur rreth 173 mijë ushtarë, 3610 tanke dhe 306 aeroplanë ushtarakë

Evropa
Sondazhi i ri mes republikanëve në SHBA: Trump thellon epërsinë kundër DeSantis

Sondazhi i ri mes republikanëve në SHBA: Trump thellon epërsinë kundër DeSantis

Amerika
Kalo në kategori