LAJMI I FUNDIT:

Ende pa kaluar 24 orë nga marrëveshja, rifillojnë përplasjet mes izraelitëve dhe palestinezëve në Jerusalem

Ende pa kaluar 24 orë nga marrëveshja, rifillojnë përplasjet mes izraelitëve dhe palestinezëve në Jerusalem

Në rrjetet sociale është publikuar një video e re – ku shihet përplasja mes palestinezëve dhe ushtarëve izraelitë përreth xhamisë Al Aksa në Jerusalem.

Konflikti 11 ditor ku vazhdimisht dyja palët bombardonin njëra-tjetrën, kishte filluar pikërisht para kësaj xhamie, transmeton Telegrafi.


E konflikti rezultoi me lansimin e mbi 4.000 raketave, nga njëra anë në tjetrën duke pasur qindra të vrarë civilë.

E të gjitha përpjekjet për t’i dhënë fund konfliktet 11 ditor, funksionoi mbrëmë dhe dukej se do të zgjaste paqja, por situata sërish u tensionua kur në orët e para të mëngjesit të sotëm shumë palestinezë u mblodhën para xhamisë Al Aksa, ku forcat izraelite qëndronin në gjendje gatishmërie.

E armëpushimi ishte mirëpritur nga të dyja palët, ku qytetarët festonin dhe bënin të pamundurën që të ribashkohen me familjarë që prej ditësh nuk dinin asgjë për fatin e tyre. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Nëse Izraeli i kundërpërgjigjet Iranit rrezikon 'hapjen e kutisë së Pandorës'

Botë
Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Si do të përgjigjet Izraeli? Eksperti britanik tregon tri opsionet e (pa)mundshme

Botë
Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, gjithçka ndodhi deri më tani - detajet, pamjet dhe reagimet, minutë pas minute

Botë
Turqia ka një mesazh për Iranin

Turqia ka një mesazh për Iranin

Botë
Pse sulmi i Iranit në Izrael mund të dobësojë Rusinë?

Pse sulmi i Iranit në Izrael mund të dobësojë Rusinë?

Botë
Izraeli 'e di se cila do të ishte hakmarrja jonë e dytë', thotë ambasadori i Iranit në OKB

Izraeli 'e di se cila do të ishte hakmarrja jonë e dytë', thotë ambasadori i Iranit në OKB

Botë
Kalo në kategori