Ish-përzgjedhësi i Shqipërisë, Gianni De Biasi dhe ish-trajneri i Milanit, Gennaro Gattuso, janë emrat e preferuarat për tu bërë trajner te Sampdoria.

Samp janë në kërkim të një trajneri të ri pasi Eusebio Di Francesco u largua me pëlqimin e ndërsjellë gjatë të hënës.

Sipas Gazzetta dello Sport dhe Tuttomercatoweb, Sampdoria u takua më parë Gattuso, duke shpresuar që ta bindte atë për të merr punën.

Sidoqoftë, kjo e fundit shton se fituesi i Kupës së Botës me Italinë, nuk është i interesuar për rolin, ndërsa Sky Sport Italia shkruan se nuk do të ketë më bisedime me të.

Gennaro Gattuso. (Foto: Emilio Andreoli/Getty Images/Guliver)

ANSA, nga ana shkruan se presidenti i klubit, Massimo Ferrero po bën presion të madh për të bindur Gatusson, por në vend të tij mund të detyrohet ta vendos për De Biasin.

Tuttomercato në anën tjetër e sheh 63-vjeçarin si favorit, duke shkuar se ka pasur një takim pozitiv mes tij dhe Sampdorias dhe se raporti i tij i mirë me drejtorin sportiv Carlo Osti, mund të jetë vendimtar.

Gianni De Biasi . (Foto: Gabriele Maltinti/Getty Images/Guliver)

De Biasi ka mbetur pa punë që kur Alaves e largoi nga pas vetëm 10 ndeshjeve në nëntor të vitit 2017.

De Biasi njihet si trajner që e udhëhoqi Shqipërinë drejt Euro 2016 – për herë të parë në histori. /Telegrafi/