Yjet e mëdha të futbollit, legjenda të pensionuara dhe lojtarë aktivë, por edhe trajnerë, kanë zgjedhur formacionet që i konsiderojnë më të mira me lojtarë përgjatë historisë së futbollit.

Më poshtë jua sjellim formacionet e përzgjedhura nga 16-të prej tyre:

Formacioni më i mirë sipas Arjen Robben (4-4-1-1): Neuer; Lahm, Sergio Ramos, Terry, Alaba; Sneijder, Van Bommel, Lampard, Ribery; Muller; Van Nistelrooy.

Formacioni më i mirë sipas John Terry: (4-4-2): De Gea; Gary Neville, Rio Ferdinand, Carragher, Evra; Rooney, Scholes, Gerrard, Giggs; Cristiano Ronaldo, Henry.

Formacioni më i mirë sipas Iker Casillas (3-4-3): Buffon; Sammer, Baresi, Maldini; Matthaus, Scholes, Nedved, Giggs; Gullit, Van Basten.

Reklama

Iker Casillas (Foto: Matthias Hangst/Getty Images/Guliver)

Formacioni më i mirë sipas Carlo Ancelotti (4-3-1-2): Buffon; Cafu, Thiago Silva, Terry, Maldini; Zidane, Pirlo, Lampard; Kaka; Ibrahimovic, Shevchenko.

Reklama

Formacioni më i mirë sipas Jose Mourinho (4-3-1-2): Cech; Zanetti, Terry, Carvalho, Gallas; Lampard, Makelele, Ozil; Hazard; Drogba, Cristiano Ronaldo.

Formacioni më i mirë sipas Gerard Pique (3-1-3-3): De Gea; Sergio Ramos, Pique, Stones; Busquets; Pogba, Fabregas, Iniesta; Messi, Suarez, Neymar.

Formacioni më i mirë sipas Marcelo (4-3-1-2): Julio Cesar; Dani Alves, Thiago Silva, Sergio Ramos, Roberto Carlos; Modric, Casemiro, Ozil; Zidane; Cristiano Ronaldo, Neymar.

Formacioni më i mirë sipas Yaya Toure (4-3-1-2): Casillas, Dani Alves, Pique, Sergio Ramos, Hummels; Schweinsteiger, Xavi, Iniesta; James Rodriguez; Messi, Cristiano Ronaldo.

Reklama

Yaya Toure (Foto: Lynne Cameron/Getty Images/Guliver)

Formacioni më i mirë sipas Zlatan Ibrahimovic (4-3-3): Buffon; Thuram, Thiago Silva, Nesta, Maxwell; Vieira, Xavi, Nedved; Messi, Ibrahimovic, Ronaldinho.

Formacioni më i mirë sipas David Villa (4-4-1-1): Reina; Juanfran, Godin, Puyol, Alaba; Koke, Busquets, Xavi, Iniesta; David Silva; Messi.

Reklama

Formacioni më i mirë sipas Angel di Maria (4-3-3): Casillas; Zanetti, Sergio Ramos, Ayala, Roberto Carlos; Pirlo, Mascherano, Redondo; Messi, Ronaldo, Cristiano Ronaldo.

Formacioni më i mirë sipas Raul (4-3-1-2): Neuer; Cafu, Hierro, Maldini, Roberto Carlos; Figo, Redondo, Giggs; Zidane; Messi, Cristiano Ronaldo.

Raul Gonzalez dhe Carles Puyol (Foto: Chris Trotman/Getty Images for Laureus/Guliver)

Reklama

Formacioni më i mirë sipas Carles Puyol (4-4-2): Buffon; Zanetti, Nesta, Maldini, Roberto Carlos; Robben, Seedorf, Pirlo, Zidane; Drogba, Aguero.

Formacioni më i mirë sipas Eric Cantona (3-1-3-3): Higuita; Junior, Beckenbauer, Maldini; Xavi, Cruyff, Zidane, Maradona; Messi, Pele, Di Stefano.

Formacioni më i mirë sipas Ronaldo Nazario (3-1-3-3): Iribar; Cafu, Beckenbauer, Maldini; Xavi, Cruyff, Zidane, Maradona; Messi, Pele, Di Stefano.

Ronaldo (Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver)

Formacioni më i mirë sipas Kylian Mbappe (4-3-1-2): Buffon; Cafu, Sergio Ramos, Maldini, Roberto Carlos; Ronaldinho, Zidane, Neymar; Messi; Ronaldo, Cristiano Ronaldo.

Reklama

/Telegrafi/