Fotografitë e një “pajisjeje gjigante” në një kamion, e cila mban logon e kompanisë SpaceX të biznesmenit dhe novatorit të famshëm Elon Musk, kanë provokuar reagime nga shumë ndjekës të teknologjisë në rrjetet sociale ditët e fundit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pas publikimit të pamjeve, filluan spekulime dhe shaka të shumta filluan menjëherë, një nga më të zakonshmet prej të cilave ishte se ishte një version i ri ose një shtesë e re në kamionçinën e shumëpritur Tesla Cybertruck.

Disa gjithashtu kanë pyetur veten nëse Musk, në serinë e automjeteve, raketave dhe pajisjeve që ka treguar deri më tani dhe të cilat ai i prodhon, tani ka në radhë – një tank.

Sidoqoftë, një nga komentuesit e teknologjisë njoftoi më në fund se makina, e cila duket edhe si ndonjëj tank, nga Gjermania, ku është filmuar në autostradë, ka shumë të ngjarë të udhëtojë në një nga portet e mëdha, Hamburg ose Roterdam në Holandë.

Përgjigja e parë serioze për pyetjen e përdoruesit të Twitter u dha nga Chris Bergin, redaktor i NASASpaceFlight, i cili shkroi se SpaceX ka shumë të ngjarë të ketë blerë një konstruksion masiv vinçi, të ashtuquajturin “crawler crane”, i cili përdoret për të “manipuluar” me raketat.

Ai thuhet të jetë filmuar në Gjermani gjatë rrugës për në Shtetet e Bashkuara.

Kjo u konfirmua shpejt edhe nga vetë Elon Musk, i cili shkroi në përgjigjen e tij: “Ky është vinçi ynë i ri!”. /Telegrafi/