LAJMI I FUNDIT:

Ekspertët: Reformat në MPB, urgjente dhe të pashmangshme

Ekspertët: Reformat në MPB, urgjente dhe të pashmangshme

Ministria e Punëve të Brendshme është dikasteri i cili ka nevojë më së shumti nevojë për reforma rrënjësore. Ekspertët konsiderojnë se zhvillimet e 27 prillit kanë dëshmuar nevojën e reformimit të MPB-së duke filluar nga zyrtarët e thjeshtë policorë e deri tek eprorët dhe drejtorët e organeve brenda këtij dikasteri. Ish shefi i Kontrollit të brendshëm pranë MPB-së, Voisllav Zafirovski për Alsat-M, vlerëson se reformat në polici duhet të fillojnë nga ndryshimi i sistemit organizativ në MPB.

Reklama

“Edhe ngjarjet e fundit vërtetuan se policia është totalisht e partizuar. Duhet të bëhet departizim i plotë i policisë, të riorganizohet i tërë sistemi udhëheqës i Byrosë së Sigurimit Publik dhe mbi gjitha ndryshimet dhe reformat në Drejtorinë e Sigurisë dhe Kundërzbulimit. Kemi shkollë të mesme për parukierë dhe nuk kemi shkollë të mesme të policisë. Partizimi i policisë filloi të bëhet në momentin kur është mbyllur shkolla për polici”, u shpreh Voisllav Zafirovski, ish shef Kontrollit të Brendshëm.

Profesori universitarë Qebir Avziu se reformat e Qeverisë së re do të vlerësohen në bazë të reformave që do t’i bëjnë në polici. Sipas tij në reforma do të luaj rol edhe ndihmës ministri dhe Kontrolli i brendshëm.

“Sigurisht që reformat janë shumë të nevojshme në MPB pasi që ky dikaster është i robëruar jo vetëm para 27 prillit por për 26 vite sa ekziston Maqedonia. Tani është mundësia që drejtori i DSK-së dhe BSP-së të zgjidhen në mënyrë transparente. Ky do të jetë testi i parë i Qeverisë për të vërtetuar nëse është vërtetë reformatore apo ka për qëllim zgjedhjen e personave politik”, tha Qebir Avziu, profesor universitar.

Policia e Maqedonisë ishte njëri ndër indikatorët për ndodhitë e 27 prillit në Kuvend. Pjesëtarët e policisë nuk ndërhynë profesionalisht, ndërsa shefi i shtabit operativ kishte shkëputur çdo komunikim me ministrin e Brendshëm. Të gjitha këto veprime ishin marrë si pasojë e ndikimit politik. Si pasojë e këtij ndikimi, Maqedonia u ballafaqua edhe me skandalin historik të përgjimeve.

Në trend Lajme

Më shumë
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Lugina
Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Lajme
Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Walker kërkon hetim serioz ndaj KFOR-it: Ka zëra që thonë se ata negociuan dhe lejuan që sulmuesit të largoheshin

Lajme
Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Skenarët e rrezikshmëm të Serbisë dhe Rusisë, sipas ekspertit amerikan Daniel Serwer

Lajme
Kalo në kategori