Kombëtarja e Italisë ndër vite ka natyralizuar edhe disa futbollistë.

Emerson Palmieri, Eder, Jorginho apo Pablo Osvlado janë vetëm disa nga futbollistët që janë natyralizuar nga Italia.

Trajneri i Kombëtares së Italisë, Roberto Mancini tani po synon që ta grumbullojë mesfushorin brazilian të Napolit, Allan.

Mancini do të jetë nesër i pranishëm në San Paolo për të parë nga afër ndeshjen mes Napolit dhe Sassuolos.

Allan (Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images/Guliver)

Pas ndeshjes trajneri italian do të bisedojë me futbollistin për t’i shprehur gatishmërinë ta grumbullojë nga muaji i ardhshëm në Kombëtaren Azzurre.

27-vjeçari është në Itali që nga vitit 2012 kur fillimisht luajti për Udinesen dhe tani te Napoli.

Mesfushori ka luajtur pesë ndeshje për Kombëtaren e Brazilit U20, ndërsa nuk u grumbullua asnjëherë nga skuadra e parë.

Mbetet të shihet nëse Allan do të pranojë ta përfaqësojë Italinë apo do të vazhdojë të pres një ftesë nga Brazili. /Telegrafi/