LAJMI I FUNDIT:

Edhe Maqedonia pjesë e Çmimit Nobel për Paqe – 2017

Edhe Maqedonia pjesë e Çmimit Nobel për Paqe – 2017

Edhe Maqedonia është pjesë e Çmimit Nobel për paqe – 2017 të cilën e fitoi kampanja ndërkombëtare për heqjen e armëve atomike ICAN, koalicion i organizatave joqeveritare nga më shumë se 100 shtete.

Reklama

Organizata joqeveritare “Gazetarë për të drejtat e njeriut” nga Maqedonia është pjesë e punës së 468 organizatave të cilat arritën të kontribuojnë që Nobeli i paqes për këtë vit të arrijë në duart e vërteta.

“Çmimin e fituam për mundin dhjetë vjeçar në luftën për ndalim të armëve atomike. Ky është çmimi i dytë Nobel për GDNJ, pas çmimit të parë të pranuar në vitin 1997, për luftën kundër minave.

Koalicioni ndërkombëtar me emrin ICAN, zyrtarisht ka filluar në vitin 2007 në Australi dhe sot bashkëpunon me 468 OJQ nga 101 shtete nga mbarë bota, ndërsa ‘Gazetarë për të drejtat e njeriut’ janë pjesë e zyrës rajonale të ICAN-Evropa Juglindore, me qendër në Beograd dhe përfshin Serbinë, BeH, Maqedoninë, Shqipërinë, Kosovën”, thotë Filip Spirovski nga GDNJ./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
Sekretari i NATO-s: Kosova të mos bëjë hapa të njëanshëm e destabilizues

Sekretari i NATO-s: Kosova të mos bëjë hapa të njëanshëm e destabilizues

Politikë
​

​"Asociacion pa kompetenca ekzekutive", serbët në veri presin marrëveshje për situatën

Lajme
Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Mirjeta Hajzeraj
Kurti thyen heshtjen pas tensioneve në veri: E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe mirë po shkon puna

Kurti thyen heshtjen pas tensioneve në veri: E kemi mbështetjen e ndërkombëtarëve dhe mirë po shkon puna

Lajme
Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Lajme
Kalo në kategori