Ederson bëri dy gabime amatore dhe ia dhuroi fitoren Unitedit

Portieri brazilian, Ederson Moares ka pasur një ndeshje për t’u harruar në derbin lokal të Manchester Cityt ndaj Manchester Unitedit.

Manchester Unitedi ka fituar ndaj Manchester Cityt me rezultat 2-0 në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 29-të në Ligën Premier.

Golat në këtë fitore të ekipit të Ole Gunnar Solskjaer u shënuan nga Anthony Martial (30’) dhe Scott McTominay (90+).

Man Utd 2-0 Man City, notat e lojtarëve – Dëshpëron Ederson
Lexo po ashtu Man Utd 2-0 Man City, notat e lojtarëve – Dëshpëron Ederson

Megjithatë, merita të mëdha për fitoren e Djajve të Kuq ishte edhe portieri brazilian i Cityt, Ederson.

Ederson pati një paraqitje të tmerrshme ndaj Unitedit (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Ederson ishte larg formës që jemi mësuar ta shohim pasi bëri dy gabime amatore në këtë takim dhe të dyja përfunduan në rrjetë.

Gabimi i parë i brazilianit erdhi në minutën e 30-të, kur një goditje jo shumë e fortë e Martialit dhe në këndin e tij përfundoi prapa shpinës.

Kur pritej që ndeshja të përfundonte, Ederson u shfaq edhe një herë në skenë.

Kësaj radhe, portieri brazilian në tentim për të nisur topin shpejt me dorë, asiston gabimisht tek lojtari kundërshtar, McTominay, i cili shënon pa shumë vështirësi në portën e zbrazët për 2-0. /Telegrafi/

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës