Prodhuesi pretendon se është modeli më i fuqishëm dhe më i shpejtë i prodhimit në historinë e BMW.

BMW M5 CS është i mundësuar nga një motor 4.8 litër twin-turbo V8 me 636 kuaj fuqi (468 kW) dhe 750 Nm çift rrotullues maksimal.

Motori është bashkuar me një transmision automatik me 8 shpejtësi, dhe fuqia transmetohet në të 4 rrotat, transmeton Telegrafi.

Falë këtyre performancave, M5 CS është në gjendje të përshpejtojë nga 0-100 km / orë në saktësisht 3 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale e makinës është 305 km / orë.

BMW gjithashtu njoftoi se sedan i ri i saj sportiv nga vendndodhja në 200 në orë arrin në 10.3 sekonda.

BMW M5 CS është i pajisur me një sistem aktiv diferencial “M” dhe lëvizje me të gjitha rrotat, kështu që shoferi, ashtu si me standardin M5, mund të zgjedhë midis mënyrave të drejtimit Sport 2WD, 4WD dhe 4WD.

Duke qenë i bazuar në konkurrencën M5, modeli CS ka një pezullim më të fortë dhe një qendër graviteti më të ulët se BMW “M5 i zakonshëm”.

M5 CS është i pajisur si standard me rrota aliazh 20 inç.

Për ndalje të sigurt, përdoren frenat karboni-qeramike, “nofullat” e të cilave mund të jenë të kuqe ose të artë.

Paleta e jashtme e ngjyrave është e kufizuar në vetëm tre nuanca: Markat Hatch Grey, Markat Frozen Hatch Metallic Grey dhe Frozen Deep Metallic Green.

Kabina është e dominuar nga materiale lëkure dhe është interesante që dy sedilje sportive janë siguruar për pasagjerët e pasmë, të ngjashëm me ato të përparmë, kështu që të katër personat në makinë do të shijojnë atmosferën unike të krijuar nga kjo makinë.

BMW M5 CS arrin në dyqanet në pranverë, dhe ata me fat që do të jenë në gjendje të blejnë një veturë të tillë do të duhet të fusin dorën më thellë në xhep, duke marrë parasysh se çmimi fillestar në Gjermani është sa 180,400 euro. /Telegrafi/