Stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë afrodiziake, kakao ndryshe njihet edhe si “Ushqimi i perandorëve”.

Fasuleja organike e kakaos Purasana është një fis i kakaos Theobroma, një pemë e vogël me gjelbërim të përjetshëm që rritet në klimat tropikale. Fasuleja e kakaos, e para në tokën evropiane erdhi nga Meksika.

Receta për të pirë kakao ishte mbajtur e fshehtë për më shumë se njëqind vjet sepse konsiderohej si shije shumë e veçantë. Përveç shijes së veçantë kakao është gjithashtu jashtëzakonisht e pasur me vlera ushqyese.

Kakao është nënvlerësuar për shumë vite për shkak të yndyrës dhe sheqerit që përmban kakao e përpunuar (çokollata). Mirëpo kakao është e pasur me hekur, kalium, kalcium, fosfor, magnez, zink bakër dhe proteina.

Vetitë kuruese:

Antioksidant me përmbajtje të lartë (më shumë se vera e kuqe, boronica, manaferrat dhe shega)
Të mbron nga sëmundjet kardiovaskulare
Është antidepresive
Bën të mundur uljen e presionit të gjakut
Parandalon kancerin
Zhvillon kujtesën

Kakao pluhur

Pluhuri i kakaos është bërë nga fasuleja e kakaos duke përdorur një proces tradicional. Ky pluhur është i pastër dhe pa sheqerna. Përdorimi i një luge kakao pluhur në mëngjes ju ndihmon që të filloni ditën me shumë energji. Vetëm përzieni kakaon me një lugë çaji sheqer të kokosit Purasana, i shtoni qumësht, lëng frutash ose ujë.

Këtë lloj të kakaos dhe shumë produkte të tjera mund t’i gjeni në The Spice Garden. Për më shumë informata vizitoni faqen zyrtare në Facebook ose kontaktoni në tel:
+38349828205 ;
+38349499318 (Viber)