LAJMI I FUNDIT:

Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso

Dy formacionet e mundshme të Real Madridit nëse trajner emërohet Xabi Alonso
Reklama

Mediat kanë qenë të mbushura me lajme rreth mundësisë së emërimit të Xabi Alonsos si trajneri i ardhshëm i Real Madridit. Carlo Ancelotti madje e komentoi këtë mundësi.

Nëse Alonso përfundimisht bëhet trajner i Real Madridit, tifozët presin të shohim disa ndryshime të menjëhershme në mënyrën se si do luajnë Los Blancos. Edhe nëse skuadra mbetet e njëjtë.


Nuk është sekret që Alonsos i pëlqen të vendosë ekipin e tij në një formë sulmuese duke ruajtur qëndrueshmërinë e tyre mbrojtëse. Kjo shpjegon pse Bayer Leverkusen ka shënuar tashmë 29 gola këtë sezon, ndërsa ka pranuar vetëm gjashtë.

Carlo Ancelotti reagon pas lajmeve se Xabi Alonso do jetë pasardhësi i tij tek Real Madrid
Lexo po ashtu Carlo Ancelotti reagon pas lajmeve se Xabi Alonso do jetë pasardhësi i tij tek Real Madrid

Formacioni më i mirë i Alonso është 3-4-2-1. Me tre mbrojtës, Alonso përdor dy anësorë të shpejtë, të cilët operojnë edhe si mbrojtës krahu. Në këtë sistem, ai vendos dy mesfushorë mbrojtës për të mbuluar qendrën dhe dy mesfushorë sulmues ose sulmues anësorë. Dhe si rregull i madh, Alonso gjithmonë fillon me numrin 9.

Këtë verë Leverkusen nënshkroi me Victor Boniface, dhe nigeriani ka shënuar thuajse çdo ndeshje.

Në këtë formacion Real Madridi do të ketë tre mbrojtës që mbrojnë portën me Tchouameni dhe Camavinga pak më përpara. Kjo do ta lë skuadrën me pesë lojtarë që mund të sulmojnë kundërshtarët nga çdo anë, duke përfshirë Federico Valverde dhe Fran Garcian si krahë.

Duke marrë parasysh lojtarët që ka Real Madridi tani, Alonso gjithashtu ka të ngjarë të zgjedhë një mbrojtje me katër lojtarë.

Edhe në këtë rast, ai pritet të vendosë dy mesfushorë mbrojtës me Jude Bellingham të vendosur përpara tyre.

Në krahë, Vinicius Jr dhe Valverde ose Rodrygo Goues do të japin gjerësinë. Me këtë formacion, Real Madridi pritet të jetë një forcë e duhur golashënuese. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Moment tmerrues për gjyqtarin, i transportuar me barelë pasi u rrëzua në tokë nga lëndimi i rëndë

Moment tmerrues për gjyqtarin, i transportuar me barelë pasi u rrëzua në tokë nga lëndimi i rëndë

Ligat tjera
Tronditje në Gjermani: Vdiq në moshën 26-vjeçare lojtari që konsiderohej si një talent i madh

Tronditje në Gjermani: Vdiq në moshën 26-vjeçare lojtari që konsiderohej si një talent i madh

Ligat tjera
Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Ish-agjenti i FBI-së përndjek Djokovicin, është në listën e personave me “rrezikshmëri të lartë”

Tenis
Kishte dështuar te Barcelona, por gjigantët e Ligës Premier janë të gatshëm të paguajnë 45 milionë euro në janar për Todibon

Kishte dështuar te Barcelona, por gjigantët e Ligës Premier janë të gatshëm të paguajnë 45 milionë euro në janar për Todibon

La Liga
Manchester United me 'kontratë në tavolinë' për Ancelottin - dy lojtarë e presin me padurim italianin në Old Trafford

Manchester United me 'kontratë në tavolinë' për Ancelottin - dy lojtarë e presin me padurim italianin në Old Trafford

Premier League
Abramovich donte të dhuronte paratë nga shitja e Chelseat në Izrael, qeveria britanike merr vendimin përfundimtar

Abramovich donte të dhuronte paratë nga shitja e Chelseat në Izrael, qeveria britanike merr vendimin përfundimtar

Premier League
Kalo në kategori