Dustin Poirier ka zbritur në vendin e 8-të në renditjen kile për kile të UFC-së pasi u mposht nga Charles Oliveira.

Ish-kampioni i përkohshëm i peshave të lehta humbi luftën e tij të dytë të padiskutueshme për titull të shtunën mbrëma, dhe ka rënë poshtë Jon Jones në renditje, pavarësisht se ish-kampioni i peshave të rënda nuk ka luftuar për dy vjet.

Dhe Poirier gjithashtu ka humbur vendin e tij si pretendenti numër një në divizionin e tij ndaj Justin Gaethje, të cilin ai e mundi me nokaut në raundin e katërt kur ata luftuan përsëri në vitin 2018.

Të dy Poirier dhe Gaethje kanë qenë kampionë të përkohshëm në kategorinë e peshave të lehta, por humbën ndeshjet e tyre të padiskutueshme për titull nga Khabib Nurmagomedov.

Reklama
Reklama

Humbja e Poirier ndaj Nurmagomedov në vitin 2019 ishte në të njëjtën lëvizje si humbja e tij ndaj Oliveira të shtunën; një ngulfatje e ashpër.

Mbetet për t’u parë nëse Poirier do t’i përmbahet kategorisë së peshave të lehta dhe do të nisë një garë të tretë për titullin botëror, apo nëse ai do të vendosë të kalojë në peshën e lehtë. /Telegrafi/