Dueli i parë – Trepça apo Peja

(Foto: basketbolli.com)

Sonte(e mërkurë) fillon seria finale e ‘play-offit’ të Superligës ndërmjet Trepçës dhe Pejës.

Duelet pritet të jenë shumë interesante, ndërsa interesimi për sfidat finale është i jashtëzakonshëm. Skuadra që shënon tri fitore shpallet kampione e Kosovës.

Ndeshja e parë zhvillohet në Mitrovicë, ku ‘Minatorët’ kanë epërsinë e terrenit vendas, në rast se finalet shkojnë në pesë ndeshje.

‘Xehetarët’ për të arritur në finale eliminuan Bashkimin dhe Sigal Prishtinën, kurse Peja eliminoi Golden Eagle Yllin, kampionin e Kosovës.

Në pesë përballjet e fundit mes këtyre dy skuadrave, verdhezinjë prijnë 3-2 me fitore. Në garat e rregullta pejanët kishin përfunduar në vendin e dytë me 20 fitore e tetë humbje, ndërsa mitrovicasit në vendin e katërt me 17 fitore e 11 humbje.

‘Xehetarët’ në këtë edicion ishin finalistë të Superkupës, kurse fituan trofeun e Kupës. Ndërkohë, skuadra verdhezi ishte në finale të Ligës Ballkanike, ku u mund nga Hapoel Beer Sheva.

14 maj

17:00 Peja-Trepça (Finalja IV eventuale)

18 maj

20:00 Trepça-Peja (Finalja V eventuale)

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar

Zbulohet emri i vërtetë i Kylian Mbappes - ka lënë të shokuar fansat e tij

Një minutë në fushë kushton 2 milionë euro – dështimi më i madh i Chelseat nga blerjet e fundit

Zviceranët e provokojnë me pyetje Shaqirin, ai i përgjigjet me fakte: Kur nuk kam qenë i gatshëm për ngjarjet e mëdha?

Kalimi te Real Madridi nuk ka të bëjë me paratë: Zbulohet pasuria neto e Kylian Mbappes