Ndërsa Agjencia Qendrore e Inteligjencës feston 75 vjetorin e saj këtë vit, komuniteti i inteligjencës po mban një sy vigjilent mbi luftën në Ukrainë dhe presidentin rus, Vladimir Putin.

CBS News vizitoi selinë e agjencisë në Langley, Virginia, për të folur me drejtorin William Burns dhe për ta pyetur nëse Putini është i shqetësuar për përparimet që po bën ushtria ukrainase ndërsa qindra mijëra po largohen nga Rusia.

“Ai duhet të jetë i shqetësuar, jo vetëm për atë që po ndodh në fushën e betejës në Ukrainë, çfarë po ndodh në shtëpi dhe çfarë po ndodh ndërkombëtarisht”, tha Burns prezantueses së “CBS Evening News” dhe kryeredaktores Norah O’Donnell.

Reklama

“Ai qëndroi pranë Xi Jinping shkurtin e kaluar pak para fillimit të luftës dhe ata shpallën një miqësi pa kufi. Epo, rezulton se ajo miqësi ka disa kufij”, pohoi ai.

Reklama

Burns tha se Kina ka qenë disi e heshtur në mbështetjen e saj për Rusinë në konflikt, duke vënë në dukje se ajo nuk ka ofruar llojin e mbështetjes ushtarake që presidenti rus ka të ngjarë të shpresonte.

Megjithatë, tha Burns, Putini mbetet “kokëfortë i sigurt në gjykimet e tij”.

Burns tha se udhëheqësi rus mund të jetë “mjaft i rrezikshëm dhe i pamatur” kur ndihet i mbyllur ose “ndjen kurrizin pas murit”. Por, sipas vlerësimit të Burnsit, Putin po e mbështet gjithashtu qasjen për të ecur përpara në “supozime të gabuara, ku ai mendon se mund ta bëjë të vështirë me ukrainasit, me Shtetet e Bashkuara dhe me Perëndimin”.

Reklama

Sa i përket asaj se sa nga afër po i kushton vëmendje Kina luftës, Burns tha se ai beson se Xi “po shikon atë që po ndodh në Ukrainë si një skifter”. /Telegrafi/

Reklama