LAJMI I FUNDIT:

Gjykimi ndaj Krivaqës e Sejdiut, aksion simbolik te Gjykata në Ferizaj

Gjykimi ndaj Krivaqës e Sejdiut, aksion simbolik te Gjykata në Ferizaj

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka organizuar sot një aksion simbolik pranë Gjykatës Themelore në Ferizaj, me rastin e zhvillimit të seancës së parë gjyqësore ndaj Dardan Krivaqës dhe Arbër Sejdiut, dy të akuzuarit për vrasjen mizore të Marigona Osmanit.

Reklama

Në njoftimin për media, nga ky grup i aktivistëve thonë se duan t’i rikujtojnë gjykatës se “ne nuk do të lejojmë që Marigona të shndërrohet në thjesht një lëndë tjetër e cila lëngon në raftet e sistemit gjyqësor patriarkalo-paternalist për të gjetur padrejtësinë”.

“Marigona nuk mund të vritet për s’dytsh. Ne nuk do ta lejojmë. Vrasja e Marigonës na është shndërruar në makth e ky makth duhet ta përndjekë çdo institucion, bashkëfajtorë në vrasjen e saj deri në arritjen e drejtësisë për të post-mortum”, thuhet në komunikatën për media.

Sot pritet të fillojë gjykimi ndaj Dardan Krivaçës e Arbër Sejdiut për vrasjen e Marigona Osmanit
Lexo po ashtu Sot pritet të fillojë gjykimi ndaj Dardan Krivaçës e Arbër Sejdiut për vrasjen e Marigona Osmanit

Tutje thuhet se vrasja e Marigonës me 22 gusht 2021 ka qenë e parandalueshme, “e paraprirë nga përdhunimi i disafishtë dhe dhuna fizike e psikike e ushtruar me orë të tëra nga Dardan Krivaqa”.

“Vrasja e saj tregon për dështimin e çdo hallke shoqërore e shtetërore për t´i mbrojtur vajzat dhe gratë dhe e bënë dhe më të dukshëm sistemin vrastar patriarkal në të cilën jetojmë ne si vajza e gra. Trajtimi mizor i Marigonës, i detajuar në aktakuzë nuk është një rast i izoluar por është tmerri dhe frika e çdo vajze e gruaje e cila sot jeton në Kosovë”.

“I pandehuri Dardan Krivaça, më 21 gusht 2021, rreth orës 10:14, në banesën e tij në Ferizaj, pa pëlqim e saj e detyron të ndjerën Marigona Osmani për të kryer marrëdhënie seksuale, e cila përcillet me tortura, në atë mënyrë që fillimisht pa dëshirën e saj kryen marrëdhënie seksuale në sallon, pas kryerjes së aktit seksual të njëjtën të zhveshur e dërgon në banjo, nga aty me dhunë e dërgon në dhomën e gjumit, mirëpo me kalimin e kohës për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore si pasojë e dhunës së ushtruar humb aftësinë për të rezistuar, e ku në dy raste në mbrëmje kryen marrëdhënie seksuale pastaj të zhveshur e dërgon në banjë, e ku i vërehen edhe lëndimet në trup”, thuhet në aktakuzën ndaj Krivaqës dhe Sejdiut.

“Ne sot e përsërisim që ne nuk harrojmë. Ne nuk mund të harrojmë. Asnjërës nga ne nuk na lejohet ta harrojmë Marigonën e gratë tjera të vrara. Ne nuk mund ta braktisim as për së gjalli, as për së vdekuri njëra-tjetrën. Ne do vazhdojmë të luftojmë për vete e për njëra-tjetrën. Do e mbrojmë vetën e njëra-tjetrën, deri në fitimin e lirisë e drejtësisë për të”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Kongresisti Nuun: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, sekretari Blinken t'i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë
​

​"Asociacion pa kompetenca ekzekutive", serbët në veri presin marrëveshje për situatën

Lajme
Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Pamje nga situata në veri kur gazetarët e policët sulmohen me gurë nga serbët lokalë

Lajme
Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Gjendje e qetë në veri, Policia vazhdon të qëndrojë pranë komunave

Mirjeta Hajzeraj
Ministri Peci viziton kryetarin e Leposaviqit, flasin për projekte milionëshe në atë komunë

Ministri Peci viziton kryetarin e Leposaviqit, flasin për projekte milionëshe në atë komunë

Lajme
Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Zhvillimet në veri, Kurti takon Von Cramon: Është e rëndësishme të fillojmë sa më parë me ofrimin e shërbimeve bazike për qytetarët

Lajme
Kalo në kategori