Dortmundi shkatërron Stuttgartin – Bellingham i pandalshëm

Borussia Dortmundi ka fituar me rezultat të thellë 5-0 ndaj Stuttgartit në kuadër të javës së 11-të në Bundelsiga.

Pas vetëm dy minutash lojë, Jude Bellingham kaloi verdhëezinjtë në epërsi me një asistim nga Nilas Sule.

Në minutën e 13-të, Sule kaloi në realizator, për rezultatin 2-0, ndërsa Giovani Reyna ishte në rolin e asistuesit.

Edhe Reynas (44’) i erdhi mundësia të futej në listës e golashënuesve, për rezultatin 3-0, me Youssoufa Moukoko që ishte asistuesi.

Në 45 minutat e dytë, Dortmundi ia doli të shënonte edhe dy herë të tjera, për ta bërë fitoren e tyre sa më të thellë.

Në minutën e 53-të të takimit, Bellingham e shënoi golin e dytë personal dhe të katërtin për skuadrën e tij, gjersa Nico Schlotterbeck asistoi.

Për 5-0 u përkujdes Moukoko (72’), që u asistua nga Rapahel Guerreiro, që ishte goli i tyre i fundit në këtë përballje.

Pas javës së 11-të, Dortmundi gjendet në vendin e katërt me 19 pikë, ndërsa në xhiron e 12-të do të takohen me Eintracht Frankfurtin. /Telegrafi/