Dortmundi blindon pozitën e dytë pas fitores ndaj RB Leipzigut

RB Leipzigu vs Borussia Dortmundi (Foto: Maja Hitij/Getty Images/Guliver)

Borussia Dortmundi ka fituar në udhëtim te Rasenball Sport Leipzig 2-0 në kuadër të javës së 33-të në Bundesliga.

Verdhezinjtë e filluan mjaftë mirë takimin duke u bërë presion vendasve, e që kjo gjë iu shpërblye.

Ishte minuta e 30-të kur Dortmundi kaloi në epërsi me golin e shënuar nga Erling Haalandin, me një asistim të Giovanni Reyna.

Pjesa e parë përfundoi me këtë epërsi, derisa në të dytën u shënuan edhe një gol tjetër.

RB Leipzig tentoi të barazonte shifrat me anë të Timo Wernerit dhe Patrick Schick, mirëpo nuk ia dolën.

Dortmundi u hodh për herë të fundit në sulm për të siguruar fitoren me golin e realizuar nga Haaland në minutën e 90+3, me një shërbim mjaftë të mirë nga Julian Brandt.

Pas javës së 33-të, Dortmundi është në pozitën e dytë me 69 pikë, ndërsa RB Leipzigu në të tretin me gjashtë më pak. /Telegrafi/

Lojtari i Arsenalit merr një 'kontratë rekord' që nuk është parë më parë në Emirates

Për tre muaj, 50 baste: Publikohet videoja ku Tonali mezi pret të ndëshkohet me karton të verdhë

Liverpooli heq dorë nga Xabi Alonso, Klopp do të pasohet nga 39-vjeçari pak i njohur

Reagon babai i Olti Hysenit, pas deklaratës 'bombastike' të lojtarit të talentuar