LAJMI I FUNDIT:

Dokumentet e fundit zbulojnë planet e Putinit në Ukrainë – asnjë nga to nuk janë realizuar as për së afërmi

Dokumentet e fundit zbulojnë planet e Putinit në Ukrainë – asnjë nga to nuk janë realizuar as për së afërmi

Një institut britanik i mbrojtjes dhe sigurisë ka zbuluar detaje të planit të Moskës para pushtimit të Ukrainës, bazuar në dokumentet e kapura ruse të nënshkruara me sa duket nga vetë presidenti rus, Vladimir Putin.

Rusia kishte planifikuar ta pushtonte Ukrainën për 10 ditë dhe ta aneksonte atë deri në gusht të këtij viti, tha Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara për Studimet e Mbrojtjes dhe Sigurisë (RUSI).

Sipas grupit të ekspertëve të lidhur me ushtrinë britanike, vetëm një grup i vogël zyrtarësh rusë ishin në dijeni të shkallës së plotë të planeve, transmeton Telegrafi.

Ai tha se edhe disa zyrtarë të lartë të ushtrisë ruse nuk ishin në dijeni të planit të pushtimit të shtetit ukrainas deri disa ditë para fillimit të luftës derisa njësitë ushtarake taktike nuk morën urdhra deri në një orë para aksionit, raporton skynews.

Reklama

Dokumentet zbuluan gjithashtu se Rusia planifikoi të pushtonte termocentralet e Ukrainës, fushat ajrore, furnizimet me ujë, bankën qendrore dhe parlamentin – dhe se shërbimet speciale ruse kishin për detyrë të vrisnin udhëheqjen ukrainase.

Ata dukej se supozonin se zyrtarët e qeverisë ukrainase ose do të iknin ose do të kapeshin si rezultat i shpejtësisë së pushtimit.

Komuniteti i inteligjencës së Ukrainës beson gjithashtu se Rusia planifikoi të përdorte njësitë ajrore bjelloruse për të kapur termocentralet bërthamore Rivne dhe Khmelnytsky.

Plani i pushtimit thuhet se detajonte komplote për të kapur termocentralet bërthamore të Ukrainës me qëllim që të strehohen trupat ruse, të fitohet kontrolli mbi sistemin energjetik të vendit dhe të shantazhojë potencialisht vendet evropiane me rrezikun e ndotjes nga rrezatimi.

Reklama

Rusia planifikoi të fillonte pushtimin me një “fushatë masive raketore dhe sulmesh ajrore” kundër objektivave ushtarake ukrainase.

Ai shtoi se Moska nuk do të synojë infrastrukturën kritike si termocentralet dhe hekurudhat, sepse këto ishin kyçe për planet e saj për të pushtuar vendin.

Regjimi rus i kundërzbulimit kishte përpiluar lista të disa ukrainasve.

Ata u ndanë në katër kategori:

Ata që duhet të vriten;
Ata që kanë nevojë për shtypje dhe frikësim;
Ata që konsiderohen neutralë, të cilët duhet të inkurajohen për të bashkëpunuar;
Ata të përgatitur për të bashkëpunuar.

Zyrtarët planifikonin të regjistronin popullsinë përmes fshirjeve derë më derë dhe kampeve të filtrimit, tha grupi i ekspertëve.
Rusia thuhet gjithashtu se kishte planifikuar bashkëpunimin e detyruar të guvernatorëve rajonalë dhe autoriteteve lokale, dhe FSB-ja kishte marrë detyrën të kapte zyrtarët lokalë.

Reklama

Me kalimin e kohës, ajo planifikoi të sillte mësues dhe zyrtarë të tjerë nga Rusia për të filluar “riedukimin e ukrainasve”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Evropa
Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Amerika
ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

Evropa
Një histori e pabesueshme nga Italia: Si e mashtroi

Një histori e pabesueshme nga Italia: Si e mashtroi "Nonno Sprint" sistemin e pagesave të autostradave

Evropa
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Kalo në kategori