LAJMI I FUNDIT:

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner – zbulohen disa “detaje të negociatave”

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner – zbulohen disa “detaje të negociatave”
Reklama

Djali 25-vjeçar i Yevgeny Prigozhin, Pavel Prigozhin, ka bërë lëvizje për të marrë nën kontroll komandën e Grupit Wagner, sipas një instituti amerikan.

Ai është duke negociuar me gardën kombëtare ruse, Rosgvardia, për ribashkimin e organizatës mercenare në luftime në Ukrainë, tha Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar një kanal të njohur Telegram të lidhur me grupin, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Masa do të sigurojë një lider alternativ për komandantin e Wagner, Andrey Troshev, i cili ka mbështetje nga Vladimir Putin.

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’
Lexo po ashtu Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Kjo thuhet se tregon se “disa nga personeli i Wagner janë të interesuar të mblidhen rreth një alternative të lidhur me Prigozhinin ndaj Kremlinit dhe Troshev të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes”, tha ISW.

“MM do të duhet të sigurojë pajisjet dhe furnizimet për një forcë të madhe, të rindërtuar nën Rosgvardia në çdo rast, pasi Rosgvardia nuk ka infrastrukturën logjistike për ta bërë këtë vetë”.

Megjithatë, ISW citoi një burim Wagner që raportonte se negociatat midis Pavel Prigozhin dhe gardës kombëtare përfshinin detaje që grupi paraushtarak që ruante emrin, simbolet, ideologjinë, komandantët dhe menaxhmentin e tij.

Lajmi vjen pasi ka pasur pasiguri mbi të ardhmen e Wagner-it pas vdekjes në një aksident aeroplani në gusht të themeluesit të tij, Yevgeny Prigozhin.

Aksidenti erdhi dy muaj pasi ai sfidoi autoritetet e mbrojtjes ruse më 24 qershor, kur ai pushtoi objektet ushtarake në Rostov-on-Don dhe anëtarët e kompanisë së tij ushtarake private (PMC) marshuan drejt Moskës.

Bëhet fjalë për grupin Wagner që kishte qenë kyç në përpjekjet e Rusisë në qytetin Bakhmut të Donetskut dhe ofron siguri për vendet në Afrikë ku grupi i jep Kremlinit qasje në burime të vlefshme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Azia
Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Azia
Pse Katari është i përfshirë

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Botë
Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Botë
Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Botë
Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Botë
Kalo në kategori