LAJMI I FUNDIT:

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’
Reklama

Sipas zyrtarëve britanikë të mbrojtjes, luftëtarët e grupit Wagner besojnë se një nga ish-komandantët e tij, i ngarkuar tani me sigurimin e trupave për të luftuar në Ukrainë, është një “tradhtar”.

Sipas Newsweek, përcjell Telegrafi, autoritetet ruse publikuan të premten pamjet e (Vladimir) Putinit duke u takuar me ish-shefin e shtabit të Wagner dhe kolonelin në pension Andrey Troshev.


Presidenti rus tha se do të mbikëqyrë dhe krijojë njësi të reja luftarake vullnetare për të kryer misione luftarake kryesisht në Ukrainë.

Dhe pretendimet vijnë pasi ka pasur pasiguri mbi të ardhmen e Wagner-it pas vdekjes në një aksident aeroplani në gusht të themeluesit të tij, Yevgeny Prigozhin.

Aksidenti erdhi dy muaj pasi ai sfidoi autoritetet e mbrojtjes ruse më 24 qershor, kur ai pushtoi objektet ushtarake në Rostov-on-Don dhe anëtarët e kompanisë së tij ushtarake private (PMC) marshuan drejt Moskës.

Bëhet fjalë për grupin Wagner që kishte qenë kyç në përpjekjet e Rusisë në qytetin Bakhmut të Donetskut dhe ofron siguri për vendet në Afrikë ku grupi i jep Kremlinit qasje në burime të vlefshme.

Siç vë në pah Newsweek, burime të lidhura me Wagner thanë se Troshev ishte larguar nga PMC pas rebelimit dhe kishte punuar për Redut PMC të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse.

Zyrtarët britanikë të mbrojtjes thanë të shtunën se Troshev ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në inkurajimin e trupave Wagner për të nënshkruar kontratat e ministrisë së mbrojtjes, një lëvizje midis arsyeve që çuan në rebelimin e mercenarëve.

Megjithatë, “shumë veteranë të Wagner-it ka të ngjarë ta konsiderojnë atë një tradhtar”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

Ndërkohë, theksohet se miratimi i Putinit për Troshev dhe zëvendësministrin e mbrojtjes së Federatës Ruse, Yunus-Bek Yevkurov, i cili është shfaqur duke vizituar Afrikën ku Wagner ka një prani të madhe, tregoi se Rusia do të vazhdonte të përdorte njësi vullnetare dhe kompani private ushtarake, dhe ishte “Planifikimi për të ardhmen e Wagner”.

Mercenarët e Wagner po kthehen në Ukrainë - nën mbikëqyrjen e Putinit?
Lexo po ashtu Mercenarët e Wagner po kthehen në Ukrainë - nën mbikëqyrjen e Putinit?

Në këtë kontekst, zyrtarët britanikë të mbrojtjes thanë të enjten se qindra ish-luftëtarë të Wagner ishin kërkuar dhe se ishin kthyer në Ukrainë kohët e fundit me PMC ose forca të rregullta ruse.

Ndërsa Instituti për Studimin e Luftës (ISW) tha të premten se komentet e Putinit gjatë takimit të tij me Troshevin se ai mban marrëdhënie me ish-shokët e tij ishte një sugjerim i mëtejshëm se Ministria ruse e Mbrojtjes “kërkon të përdorë lidhjet e Troshev me Wagnerin”.

Instituti theksoi se kishte raporte në rritje se trupat e Wagner po vepronin së bashku me forcën e sigurisë së brendshme Rosgvardia.

ISW shtoi se një komandant i Wagner thuhet se po negocion që mercenarët të bashkohen me formacionet vullnetare nën Rosgvardia me kushte më të favorshme për PMC.

Megjithatë, “zbarkimi i pjesshëm i ish-personelit të Wagner në çdo zonë të vijës së frontit nuk ka gjasa të gjenerojë ndonjë efekt të rëndësishëm strategjik apo edhe të lokalizuar në fushën e betejës”, ka vlerësuar ISW. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Udhëheqësi i Hamasit takoi pengjet izraelitë në tunelet e Gazës, foli me ta në gjuhën hebraike

Udhëheqësi i Hamasit takoi pengjet izraelitë në tunelet e Gazës, foli me ta në gjuhën hebraike

Azia
Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Azia
Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Azia
Helmohet gruaja e kreut të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, dërgohet me urgjencë në spital – i gjejnë metale të rënda në gjak

Helmohet gruaja e kreut të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, dërgohet me urgjencë në spital – i gjejnë metale të rënda në gjak

Evropa
Pse Katari është i përfshirë

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Botë
Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Botë
Kalo në kategori