LAJMI I FUNDIT:

Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa
(Foto: Pexels)

Një dietë me më shumë fruta u krijua për të pastruar trupin nga toksinat e ndryshme, për të rivendosur energjinë dhe ekuilibrin brenda sistemit të tretjes, dhe është e pasur me antioksidantë, proteina pa yndyrë dhe fibra.

Reklama

Ajo u krijua nga dietologu dhe ish-trajneri, Jay Robb, i cili e konceptoi këtë dietë si një program ushqimor me katër hapa.

Dieta mbresëlënëse dhe rutina e stërvitjes së Chris Hemsworth
Lexo po ashtu Dieta mbresëlënëse dhe rutina e stërvitjes së Chris Hemsworth

Hapi i parë

Si hap i parë, sugjerohet që të konsumoni proteina pluhur, sepse kanë një përqindje më të ulët të sheqerit dhe karbohidrateve. Proteinat janë jashtëzakonisht të rëndësishme në procesin e humbjes së peshës, ndaj rekomandohet të filloni mëngjesin me një pije proteinike të përzier me një gotë ujë, të cilën mundta pini çdo dy orë, nga ora 8:00 deri në 16:00.

Si të dobësoheni 2 kg për 3 javë?
Lexo po ashtu Si të dobësoheni 2 kg për 3 javë?

Hapi i dytë

Shumë e rëndësishme në këtë dietë është që të pini më shumë ujë. Pini një gotë ujë një orë pas çdo pije proteinike. Nëse keni etje, mund të pini më shumë ujë, por lëreni të jetë i ftohtë.

Hapi i tretë

Kur bëhet fjalë për vaktet, hani një sallatë me perime të ndryshme me gjethe dhe mish pa dhjamë, si pulë, gjeldeti ose peshk. Mund të shtoni lëngun e gjysmë limoni me një lugë vaj ulliri në sallatë. Është e rëndësishme që ta hani këtë sallatë në orën 18:00 si vaktin tuaj të fundit.

Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës
Lexo po ashtu Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Hapi i katërt

Avantazhi i kësaj diete është se ju mund të hani një pjesë të frutave çdo dy orë nga ora 8:00 deri në 16:00. Së bashku me një pjesë të frutave, mund të kombinoni edhe një pije proteinike të bërë nga një gotë ujë dhe një lugë pluhur proteinash. Rekomandohet pirja e ujit një orë pas ngrënies së frutave.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Ushqim i shëndetshëm
Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Pija më e mirë për heqjen e gëlbazës: Ju çliron nga bakteret dhe viruset e grumbulluara në rrugët e frymëmarrjes

Shëndetësi
Katër probleme të shpeshta gjinekologjike

Katër probleme të shpeshta gjinekologjike

Shëndetësi
Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Çfarë i ndodhë trupit nëse filloni të hani mjaltë para gjumit

Nutricion
Çfarë do t’ju ndodhë nëse hani tepër fruta arrore: Tri kundërefekte të rrezikshme!

Çfarë do t’ju ndodhë nëse hani tepër fruta arrore: Tri kundërefekte të rrezikshme!

Të njohim produktet
Pasojat nga COVID-19 dhe variantet e tij: Kuptimi i ndikimit fizik, oral dhe psikologjik

Pasojat nga COVID-19 dhe variantet e tij: Kuptimi i ndikimit fizik, oral dhe psikologjik

Shëndetësi
Kalo në kategori